fot. PAP/Leszek Szymański

Min. Ł. Szumowski: Jeśli ograniczymy kontakty, mamy szanse uratować ludzkie życie

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zaznaczył, że jeśli ograniczymy kontakty, mamy szanse uratować ludzkie życie. Rząd wprowadza nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa.

Najważniejsza zasada to zasada dystansu społecznego – 2 metry od drugiej osoby, z wyjątkiem opieki nad dzieckiem czy opieki nad niepełnosprawnymi. Odległość należy zachować również na chodnikach. Wprowadzone zostanie również ograniczenie w dostępie do parków, bulwarów, miejsc rekreacji, plaż.

W ostatnich dniach wielu z nas nie zachowało dyscypliny, stąd konieczne są oficjalne restrykcje. Będzie również obowiązywał zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich. Zamknięte zostaną wszystkie punkty kosmetyczne i fryzjerskie.

– Nie ma szczepionki ani leku na koronawirusa. Jedynie maksymalna izolacja społeczna może spowolnić wzrost zachorowań – zaznaczył Łukasz Szumowski.

– Ale nie ograniczyć o połowę – to nie wystarcza, to nie da efektu zmniejszenia liczby chorych. Musimy ograniczyć o trzy czwarte, o 80 proc. Wtedy dopiero mamy szansę wpłynąć na wyhamowanie wzrostu liczby zachorowań, wzrostu liczby zmarłych z powodu koronawirusa. Jedynym już miejscem, gdzie stykamy się, gdzie mamy większe ryzyko złapania wirusa, większe ryzyko zakażenia innych, to są miejsca, gdzie gromadzi się dużo ludzi. Niestety są to sklepy, markety, urzędy – dodał minister zdrowia.

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18. roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Wprowadzono limit osób przebywających w sklepie – 3 osoby na jedną kasę. W urzędach pocztowych jest ten limit ograniczony do dwóch osób na jedno okienko. Na bazarach, targowiskach – 3 osoby do jednego straganu.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl