fot. Twitter/Polska Policja

KGP: ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 73 tys. osób na kwarantannie; około 1000 naruszeń

Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 73 tys. osób poddanych kwarantannie, a w około 1000 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych – powiedział rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Jak poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji, od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce policjanci już ponad 6,8 miliona razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę. Ostatniej doby przeprowadzili 73 194 tego typu kontroli, a w około 1000 przypadkach stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych.

Mariusz Ciarka dodał, że w około 30 przypadkach zwrócono się do policji z prośbą o pomoc w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci itp.

Przekazał również, że od początku epidemii 177 policjantów zostało zakażonych, a 145 z Covid-19 wyzdrowiało.

„Od początku działań ok. 2980 było na kwarantannie, obecnie jest na kwarantannie 197 funkcjonariuszy” – poinformował rzecznik KGP.

Inspektor przypomniał, że do działań prewencyjnych zaangażowanych jest każdego dnia około 20-22 tys. funkcjonariuszy oraz że osobom, które nie przestrzegają obostrzeń i przepisów, inspektor sanitarny może wymierzyć karę w wysokości od 5 do 30 tys. złotych.

Policjant przekazał też najnowsze statystyki dotyczące kontroli w komunikacji zbiorowej.

„Skontrolowaliśmy ponad 253 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej, tylko ostatniej doby było ich ponad 2500” – zaznaczył.

„Na ulicach jest generalnie spokojnie, Polacy w zdecydowanej większości stosują się do obowiązujących ograniczeń, odpowiedzialnie i na ogół zdyscyplinowanie podchodzimy do zasad zdrowego życia w obecnej chwili. Dzięki temu krzywa przyrostu zachorowań nie jest tak duża” – dodał.

PAP

drukuj