fot. PAP/Rafał Guz

Pilotaż Narodowego Instytutu Onkologii

Minister zdrowia zapowiedział, że w październiku ruszy pilotaż Narodowego Instytutu Onkologii. Będzie on budowany na wzór francuskiego, który uważany jest za najlepszy na świecie.

 Podczas piątkowej konferencji w Bydgoszczy minister Łukasz Szumowski przedstawił główne założenia Instytutu Onkologii.

 – Główne założenia są takie, że pacjent musi być prowadzony za rękę przez system – powiedział Łukasz Szumowski.

 To znaczy, że z chwilą rozpoznania choroby u pacjenta ten będzie wiedział jak rozpocząć leczenie.

 – Ideą Narodowego Instytutu Onkologicznego, który zbudowano tak naprawdę na wzór francuskiego, uznawanego za jeden z najlepszych na świecie, czyli sieciowego jest to, żeby pacjent po rozpoznaniu nowotworu od razu był kierowany przez centrum koordynujące – dodał minister zdrowia.

 Czyli do konkretnego szpitala i do konkretnego lekarza, który wprowadzi specjalną terapię. Drugą ideą Instytutu jest to, aby ujednolicić standardy.

 – W tej chwili, mówiąc bardzo ogólnie, mamy nie do końca sprawiedliwy podział i dystrybucję dóbr – podkreślił Łukasz Szumowski.

 Tymi dobrami są jakość świadczeń, opieka onkologiczna i dostęp do tej opieki. Ujednolicenie tego w Narodowym Instytucie Onkologii pozwoli równomiernie uzyskać chorym tą samą opiekę na tym samym poziomie w każdym regionie Polski.

Pacjenci długo wyczekiwali na taki rodzaj pomocy.

 – Mam nadzieję, że tak jak powiedziałem w październiku wystartujemy z tym pilotażem. Jest to bardzo trudny pilotaż, który zmienia całkowicie system opieki onkologicznej, jednocześnie daję coś niebywałego. Daje możliwość kontaktu pacjenta z ośrodkiem koordynującym i informacje co robić dalej – powiedział minister zdrowia.

 Pilotaż Narodowego Instytutu Onkologii ruszy najpierw w województwach dolnośląskim i świętokrzyskim, a następnie dołączą kolejne.

 Trwam News/RIRM

drukuj