fot. PAP/EPA

Trwa pielgrzymka Ojca Świętego do krajów bałtyckich. Dziś Franciszek odwiedza Łotwę

W trzecim dniu podróży apostolskiej po krajach bałtyckich papież Franciszek przybył dziś na Łotwę. W związku z 10-godzinną wizytą Ojca Świętego, Łotysze zdecydowali, że poniedziałek będzie dniem świątecznym.

 Łotwa jest drugim po Litwie krajem bałtyckim, który odwiedził Papież. W czasie rozpoczynającej się rano wizyty w Rydze Ojciec Święty spotkał się z prezydentem tego kraju. Następnie zabrał głos i wygłosił przemówienie do 500 przedstawicieli władz, korpusu dyplomatycznego i społeczeństwa obywatelskiego.

„Z radością dowiaduję się, że w sercu korzeni stanowiących tę ziemię znajduje się Kościół katolicki” – podkreślił papież Franciszek.

– W dziele pełnej współpracy z innymi Kościołami chrześcijańskimi, co jest oznaką tego, jak możliwe jest rozwijanie komunii pomimo istniejących różnic. Dzieje się tak, kiedy ludzie mają odwagę, aby wyjść poza konfliktową powierzchowność i spojrzeć na siebie w swojej najgłębszej godności. Możemy w ten sposób stwierdzić, że za każdym razem, kiedy jako osoby i wspólnoty uczymy się dążyć do tego, co nas przewyższa i przekracza nasze interesy partykularne, wzajemne zrozumienie i zaangażowanie przekształcają się w solidarność – powiedział Ojciec Święty Franciszek.

 Papież Franciszek zaznaczył, że Łotwa bardzo dobrze zna cenę odzyskanej wolności. W tym roku kraj ten – podobnie jak Polska – przeżywa setną rocznicę odzyskania niepodległości.

– Obchody stulecia przypominają, że ważne jest stawianie na wolność i niezależność Łotwy, które z pewnością są darem, ale są także zadaniem angażującym wszystkich. Praca na rzecz wolności, oznacza angażowanie się w rozwój integralny i integrujący ludzi i wspólnoty. Jeśli dzisiaj możemy świętować, to dzięki wielu, którzy otworzyli drogi, drzwi, przyszłość i pozostawili w spadku tą samą odpowiedzialność: otwierać przyszłość, dążąc do tego, aby wszystko służyło życiu, rodziło życie – akcentował Papież.

 Kolejnym punktem pielgrzymki Ojca Świętego była wizyta w stołecznej katedrze protestanckiej w Rydze. Papież Franciszek mówił, że na Łotwie urzeczywistnia się droga szacunku, współpracy i przyjaźni między różnymi Kościołami.

– Jezus nigdy nie przestaje błagać: aby wszyscy stanowili jedno. Misja wciąż prosi nas o jedność i domaga się od nas dzisiaj jedności. Jest to misja wymagająca od nas zaprzestania spoglądania na rany przeszłości i zaniechania każdej postawy autoreferencyjnej, aby skupić się na modlitwie Nauczyciela. To misja domaga się, aby muzyka Ewangelii nie przestała rozbrzmiewać na naszych placach – dodał Ojciec Święty.

 Papież Franciszek odwiedził też katolicką katedrę Świętego Jakuba, gdzie pozdrowił wiernych

 Po południu (początek o 16.30) Ojciec Święty będzie uczestniczył we Mszy św. w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Agłonie, głównym sanktuarium Maryjnym Łotwy [program wizyty]

 Transmisję z pielgrzymki Ojca Świętego na Łotwę przeprowadza Radio Maryja i TV Trwam.

TV Trwam News/RIRM

drukuj