Min. Macierewicz: To oręż musiał zdecydować o dostępie Polski do morza

Mimo zapowiedzi ówczesnych mocarstw to oręż zdecydował o odzyskaniu przez Polskę dostępu do morza – mówił dziś w Gdyni szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystości 99. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej RP.

„Wśród zadań, które stały wówczas przed Rzeczpospolitą, najbardziej wymagającym, trudnym zadaniem było odzyskanie dostępu do polskiego morza. I chociaż zapowiedzi ówczesnych przywódców wielkich mocarstw wydawały się stwarzać taką nadzieję i składały takie zobowiązania, to oręż polski musiał zdecydować o tym, że Polska będzie miała morze, że to okno na świat będzie dla Polaków już na zawsze otwarte” – powiedział Antoni Macierewicz nawiązując do wydarzeń z 1918 r.

Minister podkreślił znaczenie obecności w granicach Polski sojuszniczych wojsk przysłanych dla wzmocnienia wschodniej flanki NATO oraz nakładów na modernizację sił zbrojnych, w tym MW.

„Po raz pierwszy to nie papier i słowa, ale czyny i żołnierze stojący ramię w ramię z żołnierzem polskim są gwarantem naszego bezpieczeństwa. Ale przecież wiemy dobrze, w głębi serca, w głębi duszy, że nie ma innej prawdziwej gwarancji, jak własna siła zbrojna, w tym w szczególności ta siła, którą daje Marynarka Wojenna. Ta siła, która sprawia, że dostęp do morza nie jest pustym słowem, ale rzeczywistą, realną, codzienną rzeczywistością” – zauważył szef MON

Nawiązując do wprowadzenia do służby nowego niszczyciela min „Kormoran II” Macierewicz zapewnił, że za tym okrętem pójdą dwie kolejne jednostki tego samego typu. Przypomniał program wprowadzenia dwóch nowych okrętów ratowniczych. Ponowił też zapowiedź wyboru w ciągu – jak powiedział najbliższych kilkunastu dni – partnera w programie budowy okrętów podwodnych, które mają być uzbrojone w pociski manewrujące.

Decyzję o powołaniu Marynarki Wojennej RP Józef Piłsudski podjął 28 listopada 1918 r. Pierwszą bazą Marynarki był Puck, gdzie cumował pierwszy polski okręt wojenny ORP „Pomorzanin”. Z czasem utworzono porty wojenne w Gdyni i na Helu; marynarka otrzymała też nowe okręty, w tym niszczyciele i okręty podwodne. Obecnie flota polska dysponuje czterdziestoma okrętami oraz ponad czterdziestoma samolotami i śmigłowcami.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl