fot. Mateusz Marek / Nasz Dziennik

J. Zieliński: Nie odnotowujemy w Polsce zwiększonego zagrożenia

Polska policja jest w kontakcie z brytyjską; ostatnio zwiększamy liczbę oficerów łącznikowych w Wielkiej Brytanii – powiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Nie odnotowujemy w Polsce zwiększonego zagrożenia;  jesteśmy bezpiecznym krajem – zapewnił.

Dziennikarze w Sejmie pytali Zielińskiego o bezpieczeństwo Polaków mieszkających na Wyspach, w związku z atakiem terrorystycznym, który miał miejsce w środę w Londynie, a także o stan bezpieczeństwa w naszym kraju.

„Jesteśmy w kontakcie z brytyjską policją, mamy swoich oficerów łącznikowych w Wielkiej Brytanii, w ostatnim czasie zwiększamy ich liczbę. Kontakt jest stały. Na bieżąco mamy informacje i przekazujemy swoje oczekiwania i postulaty. Ta współpraca jest dobra” – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych.

Podkreślił, że wydarzeń terrorystycznych nie da się do końca przewidzieć.

„Trzeba robić wszystko, żeby stworzyć wspólne bezpieczeństwo, szczególnie w przestrzeni UE. Jesteśmy tu aktywni, w działaniach międzynarodowych w zwalczaniu terroryzmu” – zaznaczył Zieliński.

Wiceminister był pytany, czy po wydarzeniach w Londynie polska policja podjęła dodatkowe działania w kraju.

„My od dłuższego czasu jesteśmy w szczególny sposób uwrażliwieni na zagrożenia terrorystyczne. Po to była ustawa antyterrorystyczna z zeszłego roku, która wprowadziła niezbędne rozwiązania. Daje większe możliwości w zakresie działań prewencyjnych. To nie jest tak, że po kolejnym wydarzeniu terrorystycznym w Europie wzmagamy jakieś działania. Bardzo poważnie wszystkie kolejne informacje są analizowane. Służby raportują na bieżąco, jeśli chodzi o stan zagrożenia” – powiedział.

„Nie ma w Polsce zwiększonego zagrożenia, które byłoby odnotowywane. Polska jest więc krajem bezpiecznym, ale otoczenie, jak widzimy, nie jest bezpieczne i trzeba nad tym czuwać” – dodał.

PAP/RIRM

drukuj