fot. tvp.info

M. Wąsik: Polski rząd bardzo odpowiedzialnie prowadzi politykę imigracyjną

Polska przygotowuje się na taką okoliczność, jak zamach terrorystyczny. Oceniam, że jesteśmy dobrze przygotowani. W zeszłym roku przyjęliśmy, bardzo krytykowaną zresztą przez opozycję, ustawę antyterrorystyczną, ale w obliczu tego, co się dzieje w Europie Zachodniej uważam, że karygodnym błędem byłoby nie przygotowanie tego typu przepisów, dających służbom możliwość sprawniejszego działania w sprawach związanych z terroryzmem – mówił sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Maciej Wąsik w dzisiejszym programie „Gość poranka” na antenie TVP Info.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości w programie „Gość poranka” komentował m.in. zamach w Londynie, zabezpieczanie się przed działaniami terrorystycznymi w Polsce oraz rywalizację o pozycję lidera opozycji.

Minister Maciej Wąsik odniósł się do zamachu w Londynie.

– Przypomnę, że to jest rocznica zamachu w Brukseli. Myślę, że data jest nieprzypadkowa, że terroryści islamscy dają znać o sobie w sposób taki precyzyjny. Chciałem zwrócić uwagę, że już nie tylko bomby są strasznym narzędziem w rękach terrorystów, ale po prostu samochody – zauważył minister.

Gość TVP Info skomentował także sprawę bezpieczeństwa Polski i polityki imigracyjnej, którą prowadzi polski rząd.

– Sytuacja jest bardzo trudna i chciałem przypomnieć, że Polska przygotowuje się na taką okoliczność, jak zamach terrorystyczny. Ja oceniam, że jesteśmy dobrze przygotowani. W zeszłym roku przyjęliśmy, bardzo krytykowaną zresztą przez opozycję, ustawę antyterrorystyczną, ale w obliczu tego, co się dzieje w Europie Zachodniej uważam, że karygodnym błędem byłoby nie przygotowanie tego typu przepisów, dających służbom możliwość sprawniejszego działania w sprawach związanych z terroryzmem. (…) Rząd polski bardzo odpowiedzialnie prowadzi politykę, chociażby imigracyjną. (…) Wycofaliśmy się z tej polityki emigracyjnej. Nie będziemy przyjmować imigrantów, co także podwyższa stopień bezpieczeństwa Polaków – powiedział Maciej Wąsik.

Państwo często musi działać w sposób zdecydowany – podkreślił poseł PiS.

– Żeby był pokój, trzeba się przygotowywać do wojny i ja mam takie przekonanie, że polskie służby, polska policja przygotowują się do takiej ewentualności. Dmuchamy na zimne. Przyjęliśmy rozwiązania prawne, które pozwalają nam, mam nadzieję, skutecznie działać wobec osób, które mogą przynieść Polsce zagrożenie. (…) Państwo często musi działać w sposób zdecydowany – zaznaczył.

Gość TVP Info wypowiedział się także na temat wniosku o odwołanie ministra ochrony środowiska i poruszył temat konstruktywnego wotum nieufności wystosowanego przez opozycję.

– Totalna opozycja, kiedy uznała, że blokowanie mównicy niewiele jej przynosi, próbuje znaleźć jakiś inny pomysł dla siebie. Składa, prawie na oślep, wnioski o wota nieufności wobec poszczególnych ministrów, wobec całego rządu. Ja traktuję konstruktywne wotum nieufności jako walkę wewnątrz opozycji. Tak naprawdę w trudnej sytuacji nie jest premier Beata Szydło, bo ona ma stabilną większość parlamentarną i nic nie wskazuje na to, żeby to miało się zmienić. W trudnej sytuacji jest Władysław Kosiniak-Kamysz, Ryszard Petru, bo w rzeczywistości to konstruktywne wotum nieufności, które wskazuje na premiera Grzegorza Schetynę jest próbą walki o lidera opozycji. (…) Uważam, że jest to strzał w nogę Platformy, bo w istocie rozbija to i polaryzuje opozycję bardzo mocno – wyjaśnił Maciej Wąsik.

W programie „Gość poranka” poruszono także m. in. tematy: wpływów VAT, nadwyżki budżetowej oraz ustawy hazardowej.

RIRM

drukuj