(fot. Energa)

Energa planuje zwolnienia grupowe

Spółka Energa Obsługa i Sprzedaż programem zwolnień planuje objąć łącznie 362 pracowników w 34 lokalizacjach. W firmie pracuje aktualnie około 600 osób.

Jak poinformował Jakub Dusza z biura prasowego Grupy Energa, przyczyną zwolnień grupowych w tej spółce jest konieczność dostosowania poziomu i struktury zatrudnienia do zamówień na rok 2014, ale także obniżenie kosztów operacyjnych działalności do poziomu zaplanowanego w budżecie.

O zamiarze dokonania zwolnień w zakładzie, władze spółki powiadomiły już m.in. działające tam związki zawodowe, z którymi obecnie trwają negocjacje w tej sprawie. Jednak jak powiedział Roman Rutkowski, przewodniczący zakładowej Solidarności w Enerdze, ze spotkań nic nie wynika.

– Spotykamy się, ale z tych spotkań nic nie wynika. Wszystko jest pozorowane. Są przyjęte założenia i – czy nam się to podoba czy nie – one zostaną zrealizowane. Chcemy się w tej sprawie spotkać z ministrem Skarbu Państwa. Ostatnio został napisany apel do pana premiera; ale jest to rzucanie grochem o ścianę – powiedział Roman Rutkowski.

Dla pracowników, których stanowiska pracy ulegną likwidacji pracodawca przewiduje programy osłonowe, w tym m.in. możliwość kontynuowania współpracy na podstawie umowy agencyjnej lub rocznej umowy o pracę, jak również dodatkowe odprawy emerytalne.

Planowane jest także utworzenie 144 nowych stanowisk pracy w 5 lokalizacjach, na które w pierwszej kolejności planuje się zatrudnić pracowników z likwidowanych miejsc pracy. Jednak i to budzi wiele zastrzeżeń – zauważa Roman Rutkowski.

– Jeżeli robi się programy osłonowe, czyli indywidualnych odszkodowań, jeżeli ktoś mówi o 140 miejscach pracy i to jest jakiś sukces to powiem, że na tę chwilę zostało zwolnionych 2500 osób (właśnie w programach indywidualnych odszkodowań). Związki zawodowe nie chcą brać w tym udziału. Dla nas jest to bardzo podejrzane, to ociera się o działania, które w naszym przekonaniu nie są czyste – wyjaśnił Roman Rutkowski.

Termin grupowych zwolnień w spółce Energa Obsługa i Sprzedaż nie jest jeszcze znany.

RIRM 

drukuj