fot. energa.pl

Spółka Energa uruchomiła jedną z najnowocześniejszych farm wiatrowych w Polsce

Spółka Energa, wchodząca w skład Grupy Orlen, uruchomiła jedną z najnowocześniejszych farm wiatrowych w Polsce. Dzięki inwestycji udział odnawialnych źródeł w zainstalowanych mocach wytwórczych wzrósł do blisko 40 procent.

Farma Wiatrowa Przykona została oficjalnie oddana do użytku. Powstała na około 300 hektarach zrekultywowanych gruntów po kopalni węgla brunatnego.

– Szanowni Państwo, ponieważ farma rozpoczęła swoje życie od 1 lipca, to dzisiaj możemy uznać, że inwestycja jest zakończona, otwarta i działająca – ogłosił prezes zarządu Energa SA Jacek Goliński.

To farma składająca się z 9 turbin wiatrowych o zainstalowanej łącznej mocy 31 megawatów. To bardzo nowoczesna instalacja, która działa już przy prędkości wiatru 3 metry na sekundę – podkreślił prezes Energa OZE Piotr Meler.

– Ona daje większe efekty, większą ilość energii rocznie wyprodukowaną. To też poprawia rentowność. To poprawia samą ekonomikę tego projektu – wskazywał Piotr Meler.

Teren, na którym powstała farma, ma jednak znacznie większy potencjał. I ten – jak zapowiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek – zostanie wykorzystany.

– To miejsce ma potencjał około 150 megawatów i będzie on w tym miejscu – na obszarze 300 ha – nadal wykorzystywany. W tym miejscu będziemy również bardzo mocno inwestować, w tym miejscu będzie budowana farma fotowoltaiczna od około 20 megawatów – oznajmił Daniel Obajtek.

Takie inwestycje są Polsce bardzo potrzebne. Ich głównym celem jest pobudzanie krajowej gospodarki – podkreślił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

– Stąd koncepcja prezydenta dotycząca funduszu inwestycji lokalnych – prawie 30 miliardów złotych. Stąd i koncepcja na to, żeby podmioty publiczne inwestowały, żeby ruszały gospodarkę, żeby przedsiębiorstwa – nawet małe – miały zamówienia i dzięki temu, podniosły się z kryzysu, który nas wszystkich dotknął – zaznaczył Waldemar Buda.

Koszt inwestycji to 155 milionów złotych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl