fot. twitter.com/PKN_ORLEN

PKN Orlen coraz bliżej przejęcia grupy Energa

Płocki koncern uzyskał bezwarunkową zgodę KE na zakup akcji grupy Energa. Orlen podkreślił, że połączenie stworzy szansę na wzmocnienie obu firm, jak również polskiej gospodarki. Koncern podał, że w związku z decyzją KE spełnił się warunek prawny, pod którym Orlen ogłosił wezwanie do zapisywania się na sprzedaż akcji Energi.

Grupa ta nie jest jedynym podmiotem, którego przejęcia chce płocki koncern. Orlen zabiega też o konsolidację z grupą Lotos. KE ma wydać decyzję w tej sprawie jeszcze w tym tygodniu. Według źródeł PAP, ma zgłosić zastrzeżenia.

Dla Orlenu nie będą one zaskoczeniem. Prezes koncernu Daniel Obajtek zapowiedział, że jeśli spółka otrzyma oficjalne stanowisko KE, przeanalizuje je i odpowie w taki sposób, by rozwiać wątpliwości Brukseli. Orlen – jak oświadczył – nie odstępuje od procesu przejęcia Lotosu.

– W żadnym wypadku Orlen nie odstępuje od tego procesu. Jest on konieczny i potrzebny. Tym bardziej w tym ciężkim czasie dla polskiej i europejskiej gospodarki. Widać, że to jest jedyny kierunek. Niejednokrotnie powtarzaliśmy KE, że takich fuzji nie robi się na czas wzrostów gospodarczy, ale na wypadek kryzysów. Dzisiaj Komisja Europejska powinna zmienić swoje podejście do fuzji, bo poprzez takie fuzje możemy wzmacniać gospodarkę. Przecież wzmocnienie gospodarki, wzmocnienie takich firm jak Orlen, Lotos spowoduje to, że będziemy bardziej odporni na czynniki makroekonomiczne, choćby nawet na ten kryzys – wskazał.

Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen został zainicjowany w lutym 2018 roku. Z kolei w grudniu 2019 roku płocki koncern ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji grupy Energa. Po przejęciu obu firm Orlen będzie miał szanse stać się multienergetycznym koncernem, gigantem.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl