„Dzielnicowy bliżej nas” – nowy program MSWiA

Zwiększenie liczby dzielnicowych, wzmocnienie ich roli oraz bliższy kontakt z mieszkańcami – to główny cel przedstawionego w poniedziałek przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji programu „Dzielnicowy bliżej nas”. W Polsce około 8 tys. policjantów jest dzielnicowymi.

Przedstawiając nową koncepcję pracy dzielnicowych minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak powiedział, że około 10 proc. wszystkich policjantów powinni stanowić dzielnicowi (w policji jest ponad 100 tys. etatów).

„Naszym założeniem jest, żeby dzielnicowi wyszli zza biurek i nie byli obciążani dodatkowymi obowiązkami. Chcemy wzmocnić rolę dzielnicowych” – powiedział minister na konferencji inaugurującej program „Dzielnicowy bliżej nas”.

Jak podkreślił wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński dzielnicowy powinien być pierwszym kontaktem obywatela z policją. Poinformował, że wakaty mają być uzupełnione do końca 2017 roku.

Wiceminister dodał, że obecny program jest odejściem od koncepcji „policji na telefon”.

„Nawet najlepiej działająca policja nie będzie miała efektów, jeśli nie zawiąże ścisłej współpracy ze społeczeństwem” – powiedział Jarosław Zieliński.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiada zmiany, które zmierzają m.in. do stabilizacji kadrowej oraz podniesienia rangi stanowiska dzielnicowych.

„Trzeba doprowadzić do tego, że dzielnicowym będzie opłacało się być. Będzie możliwy awans wewnątrz funkcji dzielnicowego wraz z podwyżką wynagrodzeń” – powiedział polityk.

Program przewiduje także nowe formuły szkolenia dla dzielnicowych. Kładzie nacisk także na kształcenie umiejętności wzmacniających kontakt z obywatelami – komunikatywność, nawiązywanie relacji i odporność na stres.

Komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk poinformował, że podpisał nowe zarządzenie w sprawie metod i form wykonywania zadań przez dzielnicowych. Jak wyjaśnił, nie będą oni obciążani dodatkowymi obowiązkami.

Z danych MSWiA wynika, że do tej pory dzielnicowi byli angażowani do wielu zadań, które nie należą do ich kompetencji. W 2015 roku wykonali oni 246 tys. patroli, 27 tys. razy byli delegowani do wykonywania zadań w innych komórkach organizacyjnych policji, 11 tys. razy pełnili rolę dyżurnego, 6 tys., razy zabezpieczali imprezy masowe. Opracowali 130 tys. wniosków o ukaranie do sądu i przeprowadzili 817 tys. interwencji w miejscach publicznych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl