Apel IPN: Pamiętajmy o bohaterach podziemia

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych Instytut Pamięci Narodowej apeluje o pamięć o poległych bohaterach i ofiarach terroru komunistycznego. IPN ma w planach wznowienie poszukiwania szczątków ofiar na powązkowskiej „Łączce” na wiosnę przyszłego roku.

Na stołecznych Wojskowych Powązkach przede wszystkim na terenie tzw. Łączki w latach 1944-1956 komunistyczna bezpieka pochowała skrycie ciała kilkuset ofiar, żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego.

W 2011 r. Instytut Pamięci Narodowej zainicjował ogólnopolski projekt „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944-1956”. Podpisał też w tej kwestii list intencyjny z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Ministerstwem Sprawiedliwości.

W kolejnym roku na Łączce rozpoczęły się prace archeologiczno-ekshumacyjne mające na celu wydobycie i identyfikację szczątków. Dotychczas udało się odnaleźć ciała kilkuset ofiar. Większość nosiła ślady egzekucji tzw. metodą katyńską – strzałem w potylicę z bliskiej odległości, niektórzy mieli związane z tyłu ręce.

Dzięki powołanej jesienią 2012 r. przez IPN wspólnie z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów dotąd udało się zidentyfikować 41 z ofiar.

Znaleźli się wśród nich m.in. Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka, mjr Hieronim Dekutowski ps. Zapora i Danuta Siedzikówna ps. Inka. Wśród nadal poszukiwanych są tak ważne postacie polskiej historii jak gen. August Emil Fieldorf „Nil”, rotmistrz Witold Pilecki czy ppłk Łukasz Ciepliński „Pług”.

1 marca br. w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, ogłoszono nazwiska ostatnich sześciu ze zidentyfikowanych dotychczas ofiar. 27 września, kiedy przypada Dzień Polskiego Państwa Podziemnego, został odsłonięty panteon-mauzoleum na Łączce na Wojskowych Powązkach, w którym uroczyście pochowano szczątki 35 z ofiar.

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych Kamiński przypomina, że na wielu polskich cmentarzach „istnieją symboliczne miejsca, w których stawiamy świece na znak pamięci o poległych bohaterach i niewinnych ofiarach”.

 – Pamiętajmy także o zamordowanych przez reżim komunistycznych 1944-1956 – o tych, których szczątki już odnaleźliśmy, jak i o tych, których nadal poszukujemy – apeluje prezes IPN.

PAP/RIRM

drukuj