38. rocznica Porozumień Sierpniowych

W Gdańsku odbyły się oficjalne uroczystości z okazji 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. W wydarzeniu uczestniczyli prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. To właśnie tutaj 38 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe.Najważniejszym postulatem, o jaki zabiegali stoczniowcy, było utworzenie wolnych związków zawodowych. Tak powstała NSZZ „Solidarność”.

Dziś w tym miejscu odbyło się posiedzenie zarządu gdańskiej „Solidarności”. Wzięli w nim udział sygnatariusze porozumienia oraz przedstawiciele rządu,

 z premierem Mateuszem Morawieckim na czele.

– Dzisiaj, po tych 38 latach, chcę zadeklarować i powiedzieć, że jesteśmy, nie tylko w sferze idei, spadkobiercami wielkiej „Solidarności”, ale również w sferze czynu – powiedział Mateusz Morawiecki. 

W przemówieniu szef „Solidarności” Piotr Duda mówił, że związek cały czas realizuje swoje ideały i postulaty sierpniowe.

– Związek zawodowy „Solidarność” był, jest i będzie niezależny, będzie współpracował z każdą władzą, jeżeli ta władza chce prowadzić dialog społeczny i podpisywać porozumienia korzystne dla polskich pracowników – podkreślił Piotr Duda.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek podkreślił, że „Solidarność” przywróciła pamięć i tożsamość oraz uratowała Polskę, „przed tym, abyśmy przestali być narodem”.

– Doświadczenie „Solidarności” leży w głównym nurcie polskiego dziedzictwa narodowego, kulturowego. Wyrasta z tego, co Polskę stanowi i co Polskę tworzy – zaznaczył dr Jarosław Szarek.

W trakcie uroczystości wręczono odznaczenia i stypendia dla młodzieży szkolnej z Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność”.

Po południu związkowcy wraz z prezydentem Andrzejem Dudą złożyli kwiaty przed bramą Stoczni Gdańskiej.

Centralnym punktem uroczystości była Msza św. w Bazylice św. Brygidy. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

– Niespotykanej dotąd eksplozji i niechęci doświadczamy, i nienawiści na różnych polach, obsesji i negacji powtarzanego z uporem „nie, bo nie”, demonstracyjnego odwracania się od państwa polskiego, od jego instytucji, rozporządzeń i stanowionych praw. Tego czynić nie wolno. Demokracja to bardzo szerokie słowo. Mówił o tym wczoraj ks. kard. Marx – i wcale nie jest doskonałe i najdoskonalsze. I nie można szafować hasłami – powiedział ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Podczas uroczystości głos zabrał prezydent Andrzej Duda.

 – Gdzie byli przeciwnicy obecnej władzy, protestujący, niby broniący konstytucji, wtedy, kiedy nie było żadnej pomocy dla rodziny, kiedy następowała coraz większa pauperyzacja, i kiedy bezrobocie było powyżej 10 proc.? Gdzie oni byli? Gdzie byli, kiedy likwidowano Stocznię Gdańską? Wtedy uważali, że wszystko jest w porządku? Gdzie byli, kiedy na umowach śmieciowych budowano liberalną gospodarkę, odbierając ludziom chleb i spokojne życie w ten sposób? Gdzie byli?- pytał prezydent Andrzej Duda.

Tegoroczne obchody zakończył wieczorny koncert „Koniec lata z Solidarnością” przed salą BHP.

 W oficjalnych uroczystościach organizowanych przez NSZZ „Solidarność” nie wziął udziału jej pierwszy przewodniczący Lech Wałęsa, który świętował z Komitetem Obrony Demokracji.  

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl