fot. PAP/Adam Warżawa

Tokio 2020. Jedziemy na igrzyska! Polacy wygrywają ze Słowenią!

Cel został osiągnięty! Polscy siatkarze zapewnili sobie awans na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Tokio! W swoim ostatnim meczu turnieju kwalifikacyjnego w Gdańsku do szczęścia potrzebowali jednego seta, ale nie zamierzali kalkulować i pokonali Słowenię 3:1.


Polacy zaczęli nerwowo. Od bloku na Michale Kubiaku i czteropunktowej stracie na pierwszej przerwie technicznej (4:8). Chwilę później w ten sam sposób zatrzymany został Wilfredo Leon przez Gregora Ropreta i status quo zostało zachowane (10:14).

W dalszej fazie seta obraz gry nie ulegał zmianie. Biało-czerwoni nie potrafili złamać dobrze spisujących się w każdym elemencie rywali (16:21). W końcówce mistrzowie świata potrafili jeszcze odrobić część strat, ale ostatnie słowo należało do Słoweńców. Kropkę nad „i” postawił Alen Pajenk (21:25).

Druga partia to walka punkt za punkt (6:6). Żaden z zespołów nie potrafił wypracować sobie większej przewagi, a wynik zazwyczaj oscylował wokół remisu (12:12, 18:18). Najważniejsze fragmenty tej odsłony spotkania należały do ekipy Vitala Heynena. Najpierw dwoma asami serwisowymi popisał się Wilfredo Leon, a następnie Tine Urnaut posłał zagrywkę w aut i awans Polaków na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie stał się faktem (25:23)!

Pozostałe sety nie miały już większej historii. Trener Vital Heynen, mając już w kieszeni bilety do Tokio, dokonał sporych roszad w składzie. Na boisku pojawili się między innymi Dawid Konarski, Karol Kłos oraz Artur Szalpuk. Biało-czerwoni rozstrzygnęli na swoją korzyść zarówno trzecią (25:23), jak i czwartą partię (25:21). Cały mecz zamknął zepsuty serwis Alena Pajenka.

Polacy w dobrym stylu wygrali turniej kwalifikacyjny w Gdańsku. Zwyciężyli we wszystkich trzech spotkaniach, tracąc w nich zaledwie jednego seta. Teraz przed naszymi siatkarzami kolejna ważna impreza sezonu – mistrzostwa Europy, które zostaną rozegrane od 12 do 29 września.

***

Polska Słowenia 3:1
(21:25, 25:23, 25:23, 25:21)

Polska: Michał Kubiak (7), Piotr Nowakowski (2), Maciej Muzaj (4), Fabian Drzyzga (1), Wilfredo Leon (10), Mateusz Bieniek (12), Paweł Zatorski (libero) oraz Aleksander Śliwka (2), Karol Kłos (7), Bartosz Kwolek (4), Dawid Konarski (8), Grzegorz Łomacz, Artur Szalpuk (6) i Damian Wojtaszek (libero)

Słowenia: Toncek Stern (13), Tine Urnaut (11), Alen Pajenk (13), Jan Kozamernik (9), Gregor Ropret (4), Klemen Cebulj (20), Jani Kovacić (libero) oraz Ziga Stern (1), Alen Sket i Saso Stalekar

Sport.RIRM

drukuj