PŚ siatkarzy. Znowu to zrobili, Polacy idą jak burza!

W starciu z gospodarzami Pucharu Świata  Japończykami było naprawdę ciężko. Ostatecznie jednak podopieczni Stephane’a Antigi po raz kolejny stanęli na wysokości zadania i odprawili z kwitkiem niewygodnego przeciwnika, wygrywając 3:1 (24:26, 27:25, 25:21, 25:19). Po tym triumfie mistrzowie świata osiągnęli zdawało się nierealny w morderczym turnieju bilans dziesięciu zwycięstw i zero porażek. Do awansu na Igrzyska Olimpijskie naszym siatkarzom pozostał do wykonania jeden (mały) kroczek. Jutro trzeba pokonać reprezentację Włoch, przy okazji wygrywając PŚ!

I set. Zamienili się stronami?

Mateusz Bieniek Yuki Ishikawa Takashi DekitaPierwszego seta wbrew przypuszczeniom dobrze zaczęliśmy, ale niestety było tak tylko do stanu 3:1 dla naszych siatkarzy. To, co stało się potem, można wytłumaczyć tylko naszym gorszym dniem i wspaniałą dyspozycją gospodarzy. Japończycy świetnie serwowali, grali blokiem i bronili piłki niczym Amerykanie. Nie do zatrzymania był Yuki Ishikawa, zawodnik ten najpierw skończył atak z lewego skrzydła, a następnie posłał nam dwa asy serwisowe. Po naszej stronie atak zerwał Mateusz Mika i przegrywaliśmy 3:5. Wprawdzie następnie, po asie serwisowym Mateusza Bieńka i udanym ataku naszego przyjmującego, wyrównaliśmy na 6:6. Dzięki kolejnej skuteczniej akcji Ishikawy Japończycy na pierwszą przerwę techniczną zeszli prowadząc dwoma oczkami (6:8). Wydawało się że po niej podopieczni Antigi zaczną odrabiać straty, jednak nic z tego. Co prawda dobrze grali polscy środkowi, nie do zatrzymania był Piotr Nowakowski, a punkty zdobywał też Mika, ale gospodarze cały czas byli minimalnie lepsi (12:14). (fot. PAP/Jacek Kostrzewski)

Po błędzie w polu serwisowym Bartosza Kurka również na drugiej przerwie miejscowi prowadzili dwoma oczkami (14:16). Na szczęście dzięki trudnej zagrywce Nowakowskiego doprowadziliśmy do remisu po 17. W samej końcówce w końcu zadziałała podwójna zmiana naszego trenera. Dawid Konarski zablokował przeciwnika i wyszliśmy na prowadzenie 23:22. Niestety wszystko co dobre dla nas w tym secie skończyło się razem z tym blokiem. Trener gospodarzy poprosił o czas, a po nim jego podopieczni z nawiązką odrobili straty (23:24). Po chwili Kunihiro Shimizu zaatakował po bloku i wbił nam asa, a ostatecznie pogrążył nas Ishikawa. Przegraliśmy po krótkiej grze na przewagi 24:26.

II set. Każda strata jest do odrobienia

Stephane AntigaDo stanu 4:4 w tym secie gra wyglądała tak, jakby drużyny licytowały się, która z nich pierwsza popełni więcej błędów. Niestety to mistrzom świata zdarzyła się taka seria. Po dwóch atakach, oczywiście Yuki Ishikawy, przegrywaliśmy 4:7. Wynik próbował ratować Nowakowski, jednak jego koledzy albo popełniali błędy, albo nadziewali się na blok rywali. Przy stanie 10:14, po ataku Shimizu, zrobiło się naprawdę nieciekawie. Antiga zdecydował się wprowadzić za Mikę naszego kapitana Michała Kubiaka, a Kurka zastąpił Dawid Konarski. Przyjmujący szybko zapisał na swoim koncie punktowy blok, ale to nadal Japończycy na przerwie technicznej prowadzili (12:16). (fot. PAP/Jacek Kostrzewski)

Sytuacja dla kibiców oczywiście wydawała się beznadziejna, bo nasi siatkarze po prostu – jak to mają w zwyczaju – wzięli się za odrabianie strat w najlepszym możliwym momencie. Nowakowski zaatakował z krótkiej piłki, nieporozumienie w rozegraniu akcji zdarzyło się miejscowym, Shimizu nie wykorzystał kontry, a u nas skuteczni w ataku byli Rafał Buszek i Kubiak, dzięki czemu wyrównaliśmy (18:18). Przy świetnej zagrywce Fabiana Drzyzgi wyszliśmy nawet na dwupunktowe prowadzenie (20:18), ale zadziorni Japończycy nie zamierzali łatwo odpuszczać i ponownie w końcówce byliśmy świadkami gry na przewagi (24:24). Wprawdzie mogliśmy do niej nie dopuścić, jednak Rafał Buszek dał się zablokować w bardzo niewłaściwym momencie. Ostatecznie przyjmujący naprawił swój błąd i to on zdobył 27. punkt, który dał nam upragnione wyrównanie.

III set. W końcu odpalili

Kunihiro Shimizu Piotr Nowakowski Micha³ KubiakTradycyjnie w tym meczu, także kolejny set zaczął się bardzo wyrównanie. Dopiero po pierwszej przerwie technicznej – na której to nasi siatkarze prowadzili dwoma punktami (8:6) – zaczęła zarysowywać się dosyć wyraźna przewaga biało-czerwonych. Po skutecznej akcji Mateusza Bieńka i dwóch Kurka prowadziliśmy 12:9. Na 14:10 z… lewego skrzydła zaatakował (skutecznie) Nowakowski, który akurat znajdował się w tym obszarze boiska, ale po tej akcji zagrywkę zepsuł Bartosz Kurek i razem z tym serwem posypała się nasza gra. (fot. PAP/Jacek Kostrzewski)

Shimizu zaatakował, nic nie robiąc sobie z naszego bloku, Masahiro Yanagida zagrał asa, uaktywnił się ponownie też i Yuki Ishikawa, który wyrównał stan spotkania (15:15). Prowadzenie odzyskaliśmy, po ataku Miki i błędzie własnym Japończyków (18:16). Przed nerwową końcówką uratowały nas skuteczne bloki oraz dobre zagrania Kurka na prawym skrzydle, tym samym ostatecznie wygraliśmy do 21.

IV set. Formalność dopięta, Japonia odprawiona

Fabian Drzyzga Pawe³ ZatorskiPo ataku Yukiego Ishikawy i zablokowaniu Michała Kubiaka nasi przeciwnicy doskonale weszli w czwartą odsłonę tego spotkania (0:2). Był to dla nich miły początek ostatecznie wysoko przegranego seta. Podopieczni Antigi na przestrzeni czterech akcji trzy razy zablokowali swoich przeciwników i objęli prowadzenie 6:4. Dzisiaj jednak naprawdę ciężko było wybić z głowy dobrą grę, szczególnie Shimizu i Ishikawie, którzy próbowali poderwać swoich kolegów do walki. Ci jednak (jeżeli można tak powiedzieć o reprezentantach Japonii) byli już wyraźnie zrezygnowani (12:8). Polscy siatkarze wprost przeciwnie, z każdą rozegraną akcją nabierali wiatru w żagle. Najlepiej było to widać po zagranich Fabiana Drzyzgi, który popisywał się skutecznymi kiwkami na taśmie. (fot. PAP/Jacek Kostrzewski)

Na drugiej przerwie technicznej prowadziliśmy różnicą sześciu punktów (16:10). Po niej nasi za bardzo się rozluźnili i stracili kilka oczek pod rząd, doprowadzając do stanu 17:14. Szybko w naszych szeregach nastąpiła jednak właściwa reakcja na taki stan rzeczy. Nowakowski ponownie popisał się skutecznym blokiem, Mika zaatakował z lewego skrzydła, nie do zatrzymania był również Kurek (23:18). W efekcie Polacy wygrali w tym secie do 19, a w całym spotkaniu 3:1.

Ostatnie spotkanie w Pucharze Świata polscy siatkarze rozegrają jutro z Włochami. Początek meczu o godzinie 03:30 naszego czasu.