Przed Euro 2016. Wielki pech Milika; „Lewy” (prawie) królem strzelców

Arkadiusz Milik został wicemistrzem Holandii. Jego Ajax, który przed ostatnią kolejką był liderem Eredivisie, zremisował z De Graafschap 1:1 i stracił tytuł na rzecz PSV Eindhoven. Formalnością powinien być tytuł króla strzelców Bundesligi dla Roberta Lewandowskiego. „Lewy” ma na koncie 29 goli o cztery więcej niż drugi PierreEmerick Aubameyang. Do końca sezonu w Niemczech pozostała tylko jedna kolejka.

Anglia – Premier League

Artur BorucUdany weekend mają za sobą polscy bramkarze w Premier League. Artur Boruc wpuścił jedną bramkę w meczu z West Bromwich Albion, a jego Bournemouth zremisowało na własnym stadionie 1:1. Reprezentant Polski uchronił jednak swój zespół przed porażką, broniąc rzut karny. Boruc, po uderzeniu Craiga Gardnera, sparował futbolówkę na poprzeczkę, a potem w niezwykle efektowny sposób obronił dobitkę Anglika.

Piłkę z siatki musiał też wyciągać Łukasz Fabiański. Swansea pokonało aż 4:1 West Ham, a „Fabian” został wybrany najlepszym zawodnikiem meczu (8.5 wg whoscored.com). Polak już w 3. minucie zatrzymał groźnie główkującego Winstona Reida. Były zawodnik Arsenalu nie mógł nic zrobić przy samobójczym trafieniu Stephena Kingsley’a.

***

Łukasz Fabiański (Swansea City) – całe spotkanie z West Hamem, wyjazdowe zwycięstwo 4:1

Artur Boruc (AFC Bournemouth) – 90 minut na własnym stadionie przeciwko West Bromwich Albion (1:1)

Niemcy – Bundesliga

Robert LewandowskiNajlepszy na boisku był także Robert Lewandowski (7.5). Snajper Bayernu zdobył dwa gole w meczu z Ingolstadt. W 15. minucie reprezentant Polski pewnie wykorzystał rzut karny, a po kolejnym kwadransie podwyższył prowadzenie uderzeniem ze skraju pola bramkowego w kierunku dalszego słupka.  Przed ostatnią kolejką „Lewy” ma cztery bramki zapasu nad drugim w klasyfikacji strzelców Pierre-Emerickiem Aubameyangiem (25 trafień). Do końca sezonu pozostała jedna kolejka, w której Bawarczycy zmierzą się z Hannoverem 96.

Spotkanie z FSV Mainz na ławce rezerwowych przesiedział Przemysław Tytoń, który w poprzednim meczu, z walczącym o utrzymanie Werderem Brema, wpuścił aż sześć goli. Drużyna Polaka plasuje się na 17. miejscu, pierwszym oznaczającym spadek z Bundesligi.

Poza kadrą meczową w starciu z Eintrachtem Frankfurt znalazł się Łukasz Piszczek.

***

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 90 minut i dwa gole w wygranym 2:1 na wyjeździe meczu z Ingolstadt

Przemysław Tytoń (VfB Stuttgart) – cały mecz z FSV Mainz na ławce rezerwowych (1:3)

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – poza kadrą meczową (0:1 z Eintrachtem Frankfurt)

Włochy – Serie A

Z dobrej strony pokazał się Wojciech Szczęsny. Jego Roma wygrała na Stadio Olimpico z Chievo 3:0. Polak dwukrotnie zatrzymał Antonio Floro Floresa, a po przerwie poradził sobie z uderzeniem Sergio Pellissiery. Szczęsny został oceniony na 7.6. Roma ma jeszcze szanse na wicemistrzostwo, ale punkty musi stracić Napoli.

Internazionale Milano vs Empoli FCJednym z najlepszych zawodników na boisku (7.3 – trzecia najwyższa ocena w całym meczu) w spotkaniu Interu z Empoli był Piotr Zieliński. „Zielu” zaliczył aż 88% celnych podań i 86% udanych dryblingów. Większość akcji przechodziła przez naszego pomocnika, który zaliczył dwa kluczowe podania.

Z dobrej strony zaprezentował się także Paweł Wszołek. Skrzydłowy Hellasu nie zaliczył asysty, ani nie strzelił gola, jednak wypadł solidnie na tle mistrza Włoch. Jego drużyna już wcześniej spadła do Serie B, ale w przedostatniej kolejce zdołała pokonać Juventus 2:1.

Z ławki rezerwowych nie podnieśli się Jakub Błaszczykowski i Kamil Glik.

***

Wojciech Szczęsny (AS Roma) – 90 minut w wygranym na własnym stadionie meczu z Chievo Werona (3:0)

Piotr Zieliński (Empoli FC) – 82 minuty w wyjazdowym spotkaniu z Interem Mediolan (1:2)

Paweł Wszołek (Hellas Werona) – 90 minut w wygranym 2:1 domowym meczu z Juventusem Turyn

Jakub Błaszczykowski (ACF Fiorentina) – cały mecz na własnym terenie z Palermo na ławce rezerwowych (0:0)

Kamil Glik (Torino FC) – całe spotkanie z Napoli (1:2) na ławce rezerwowych

Pozostałe ligi

Arkadiusz MilikO niesamowitym pechu może mówić Arkadiusz Milik. Ajax Amsterdam, który przed ostatnią kolejką był liderem, zmierzył się na wyjeździe z Graafschap. Piłkarze ze stolicy Holandii zremisowali 1:1 i wobec wygranej PSV Eindhoven stracili fotel lidera i tym samym mistrzostwo w ostatniej chwili. Milik stanął na najniższym stopniu podium klasyfikacji strzelców – za Vincentem Janssenem (AZ Alkmaar, 27 goli) i Luukiem de Jongiem (PSV, 26 trafień) – z 21 bramkami na koncie.

Całe spotkanie z CSKA Moskwa w barwach Tereka Grozny rozegrał Maciej Rybus. Reprezentant Polski nie zaprezentował się zbyt dobrze (6.1), a jego drużyna uległa podopiecznym Leonida Słuckiego 0:1. Terek ma jeszcze szanse na europejskie puchary, ale musi liczyć na potknięcia rywali. Dla Rybusa to jeden z ostatnich meczów w barwach klubu. Polak nie zdecydował się przedłużyć wygasającego w czerwcu kontraktu.

Symboliczny występ w starciu Cagliari z Bari zaliczył Bartosz Salamon. Nasz obrońca wszedł na murawę w 84. minucie.

Z ławki rezerwowych nie podniósł się Kamil Grosicki. Grzegorz Krychowiak dostał wolne od Unaia Emery’ego, a Dynamo Kijów Łukasza Teodorczyka nie grało w ten weekend swojego spotkania (walkower z Metałurhem Zaporoże).

***

Arkadiusz Milik (Ajax Amsterdam) – 66 minut w zremisowanym 1:1 na wyjeździe meczu z Graafschap; Ajax został wicemistrzem Holandii

Maciej Rybus (Terek Grozny) – 90 minut w wyjazdowym spotkaniu z CSKA Moskwa, porażka 0:1

Bartosz Salamon (Cagliari) – od 84. minuty w wygranym 3:0 meczu z Bari

Kamil Grosicki (Stade Rennais) – całe spotkanie z Montpellier na ławce rezerwowych (0:2)

Łukasz Teodorczyk (Dynamo Kijów) – Dynamo otrzymało walkower za mecz z wycofanym z ligi Metałurhem Zaporoże

Grzegorz Krychowiak (Sevilla FC) – poza kadrą meczową (1:4 z Granadą)