Przed Euro 2016. Dwa gole „Lewego”; kolejne trafienie Milika

Miniony weekend był udany przede wszystkim dla polskich napastników. Dwie bramki zdobył Robert Lewandowski, a jednego gola strzelił Arkadiusz Milik. Gorzej spisali się bramkarze na Wyspach. Poza kadrami swoich drużyn znaleźli się Łukasz Piszczek i Grzegorz Krychowiak.

Anglia – Premier League

Formy z ubiegłego tygodnia nie utrzymali Łukasz Fabiański i Artur Boruc. Pierwszy aż trzykrotnie musiał wyciągać piłkę z siatki w meczu z będącym w strefie spadkowej Newcastle. Łabędzie przegrały 0:3, a „Fabian” mógł zachować nieco się lepiej przy każdej ze straconych bramek.

Artur Boruc wpuścił dwa gole w meczu z Liverpoolem, ale zaliczył przyzwoity występ. Przy strzałach Roberto Firmino i Daniela Sturridge’a nie miał większych szans. Za swój występ otrzymał notę 7.4 (whoscored.com).

***

Łukasz Fabiański (Swansea City) – całe spotkanie z Newcastle United, wyjazdowa porażka 0:3

Artur Boruc (AFC Bournemouth) – 90 minut na własnym stadionie przeciwko Liverpoolowi (1:2)

Niemcy – Bundesliga

Bayern Munich vs FC Schalke 04Bohaterem Bayernu został Robert Lewandowski, który w meczu z Schalke zdobył dwa gole. Najpierw „Lewy” pokonał golkipera królewsko-niebieskich płaskim strzałem z pięciu metrów, a następnie celnym uderzeniem głową. Nasz najlepszy napastnik ma na koncie 27 bramek i pewnie zmierza po tytuł króla strzelców niemieckiej Bundesligi. Lewandowski został oceniony na 8.5, co było drugą najwyższą oceną na boisku.

Od porażki swojej drużyny nie zdołał uchronić Przemysław Tytoń. Polak wpuścił tylko jedną bramkę, ale Stuttgart uległ Augsburgowi 0:1. Tytoń nie miał większych szans przy bramce Alfreda Finnbogasona, jednak kilkukrotnie uratował swoją ekipę od utraty gola. Nasz reprezentant zatrzymał Francisco Caiuby’ego oraz Jeffrey’a Gouweleeuwa, którzy nie potrafili poradzić sobie z dobrze dysponowanym golkiperem.

Poza kadrą meczową Borussii Dortmund w miniony weekend znalazł się Łukasz Piszczek.

***

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 90 minut i dwa gole w wygranym 3:0 na własnym terenie meczu z Schalke 04 Gelsenkirchen

Przemysław Tytoń (VfB Stuttgart) – 90 minut w przegranym wyjazdowym starciu z Augsburgiem (0:1)

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – poza kadrą meczową w starciu z Hamburgerem SV (3:0)

Włochy – Serie A

Atalanta Bergamo vs AS RomaWojciech Szczęsny wpuścił aż trzy bramki w zremisowanym 3:3 meczu z Atalantą Bergamo. Reprezentant Polski mógł zrobić więcej przy dwóch pierwszych trafieniach, ale przy trzecim nie miał już większych szans. Jego postawa została oceniona na 6.2.

Powody do zadowolenia miał Kamil Glik. Kapitan Torino był podporą defensywy Byków w meczu z Bologną. Za swój występ otrzymał notę 7.3.

Symboliczny występ w barwach Fiorentiny zaliczył Jakub Błaszczykowski. Polak w 89. minucie zmienił Borję Valero. Fiołki wygrały 3:1 z Sassuolo i umocniły się na 5. miejscu w ligowej tabeli.

Na ostatnie dziesięć minut na murawie w meczu Hellasu Werona z Frosinone Calcio pojawił Paweł Wszołek. W Empoli nie zagrał Piotr Zieliński, który był zawieszony za żółte kartki.

***

Wojciech Szczęsny (AS Roma) – 90 minut w zremisowanym na wyjeździe meczu z Atalantą Bergamo (3:3)

Kamil Glik (Torino FC) – 90 minut w wygranym meczu z Bologną (1:0)

Piotr Zieliński (Empoli FC) – poza kadrą, zawieszenie za żółte kartki

Jakub Błaszczykowski (ACF Fiorentina) – wszedł na boisko w 88. minucie, w wygranym przez Fiorentinę meczu z Sassuolo (3:1)

Paweł Wszołek (Hellas Werona) – od 80. minuty w przegranym 1:2 domowym meczu z Frosinone Calcio

Pozostałe ligi

DAjax Amsterdam vs FC Utrechtziewiętnaste trafienie w sezonie zaliczył Arkadiusz Milik. Snajper Ajaxu trafił do siatki z rzutu karnego w 89. minucie meczu z Utrechtem, ratując tym samym swojej drużynie cenny remis (2:2). Milik i jego koledzy są bliscy kolejnego mistrzostwa kraju. Do końca sezonu pozostały trzy kolejki, a ekipa z Amsterdamu jest liderem Eredivisie.

Całe spotkanie z Guingamp rozegrał Kamil Grosicki. Jego drużyna przegrała 0:3, ale „Grosik” zaprezentował się z bardzo dobrej strony. Jego postawę docenił „L’Equipe”, który uznał Polaka za najlepszego zawodnika w barwach Stade Rennais.

Unai Emery, po ciężkim meczu w Lidze Europejskiej, dał odpocząć Grzegorzowi Krychowiakowi, który znalazł się poza kadrą meczową Sevilli.

W pełnym wymiarze czasowym przeciwko Krasnodarowi zagrał Maciej Rybus. Były legionista był jednym z najlepszych piłkarzy w swojej drużynie. Portal whoscored.com ocenił go na 6.8.

Pół godziny w barwach Cagliari (6:0 z Brescią) rozegrał Bartosz Salamon, a dziesięć minut na boisku spędził Łukasz Teodorczyk. Dynamo Kijów pokonało 2:0 na wyjeździe Howerłę Użhorod.

***

Arkadiusz Milik (Ajax Amsterdam) – 90 minut i gol, remis 2:2 z Utrechtem

Kamil Grosicki (Stade Rennais) – 90 minut w domowym spotkaniu z Guingamp (0:3)

Grzegorz Krychowiak (Sevilla FC) – poza kadrą meczową (1:1 z Deportivo La Coruna)

Maciej Rybus (Terek Grozny) – 90 minut w domowym spotkaniu z Krasnodarem, porażka 0:1

Bartosz Salamon (Cagliari) – od 60. minuty w wygranym 6:0 meczu z Brescią Calcio

Łukasz Teodorczyk (Dynamo Kijów) – wszedł z ławki w 80. minucie w wygranym 2:0 na wyjeździe meczu z Howerłą Użhorod