Primera Division. Sensacja w San Sebastian

Zaskakującym rezulatatem zakończyło się starcie Realu Sociedad San Sebastian z Atletico Madryt w 11. kolejce ligi hiszpańskiej. Zespół z Kraju Basków, który do tej pory plasował się w strefie spadkowej tabeli, pokonał aktualnego mistrza kraju 2:1. Podopieczni Diego Simeone prawie całą drugą połowę grali w osłabieniu, po czerwonej kartce dla Siqueiry w 50. minucie.

Sytuacja w lidze Realu Sociedad przed dzisiejszą konfrontacją z Atletico wyglądała bardzo źle. Piłkarze z San Sebastian w 10. kolejkach wygrali zaledwie jeden mecz i zajmowali przedostatnie miejsce w rozgrywkach. Z ostatnich czterech spotkań przegrali aż trzy. Zupełnie inne nastroje panowały w ekipie ze stolicy kraju.  Mistrzowie Hiszpanii do tej pory tylko raz musieli uznać wyższość przeciwnika w starciu ligowym. Oprócz tego prowadzą w swojej grupie w Champions League, gdzie w 4. kolejkach zdobyli 9 punktów. Statystyki wskazywały więc jako faworytów ekipę gości.

Pojedynek początkowo układał się po myśli graczy Atletico. Już w 10. minucie po znakomitym dograniu Raula Garcii przed znakomitą szansą na gola stanął Mario Mandzukić i ją wykorzystał. Gospodarze zdołali bardzo szybko odpowiedzieć na trafienie rywali. Już w 15. minucie z dystansu znakomicie przymierzył Carlos Vela i Miguel Angel Moya musiał wyciągać futbolówkę z siatki. Wyrównujące trafienie wyraźnie podziałało mobilizująco na zawodników Realu Sociedad, którzy stworzyli sobie kilka okazji do wyjścia na prowadzenie. Najpierw arbiter nie zauważył faulu Diego Godina na Carlosie Veli. Później  Imanol Agirretxe ograł bramkarza i uderzył na pustą bramkę, ale piłkę nieuchronnie zmierzającą do siatki zdołał wybić wracający Godin. Pierwsza połowa zakończyła się więc remisem 1:1.

Pierwsze minuty drugiej części gry to dramat mistrzów Hiszpanii. Lekkomyślnością wykazał się obrońca Guilherme Siqueira, który w kilka minut otrzymał dwie żółte kartki, co skutkowało usunięciem go z boiska w 50. minucie spotkania. Od tego momentu inicjatywa należała to gospodarzy, a podopieczni Simeone starali się obronić wynik remisowy do końca meczu. Napór zespołu z San Sebastian przyniósł efekt w 83. minucie pojedynku, kiedy to uderzeniem głową zwycięstwo Baskom zapewnił Imanol Agirretxe.

Po dzisiejszej porażce Atletico dalej ma 23 punkty i w tabeli ligi hiszpańskiej zajmuje czwartą lokatę. Real Sociedad odniósł drugi triumf w tym sezonie, zgromadził 9 punktów i wydostał się ze strefy spadkowej, przesuwając się na piętnastą lokatę w stawce.

Real Sociedad Atletico Madryt 2:1 (1:1)
C. Vela 15′ I. Agirretxe 83′ – M. Mandzukić 10′

Real Sociedad: Zubikarai – Carlos Martinez, Inigo Martinez, Mikel Gonzalez, Yuri (56′ Zaldua) – Granero, Bergara – Prieto, Castro (84′ Hervias), Vela (87′ Zurutuza) – Agirretxe

Atletico Madryt: Moya – Juanfran, Godin, Miranda, Siqueira – Suarez (55′ Ansaldi), Gabi (85′ Rodriguez) – Koke, Turan (85′ Griezmann), Raul Garcia – Mandzukić

Żółte kartki: Yuri, Vela (Sociedad) oraz Suarez, Turan, Juanfran, Siqueira, Raul Garcia, Koke, Gabi (Atletico)

Czerwona kartka: Siqueira (Atletico) 50’