Polacy za granicą. Świetny Błaszczykowski i… długo, długo nic

Jakub Błaszczykowski zagrał bardzo dobre spotkanie przeciwko Bayerowi Leverkusen. Polak zaliczył asystę i wywalczył rzut karny. Czyste konto zachował Łukasz Fabiański, który miał do obrony zaledwie jeden strzał. Swojego dorobku strzeleckiego nie powiększył Kamil Wilczek. Dzisiejsze dokonania polskich piłkarzy za granicą z pewnością nie przejdą do historii.

Łukasz Fabiański, w przeciwieństwie do większości spotkań Łabędzi w Premier League, nie miał dziś zbyt wiele pracy. „Fabian” musiał wykazać się zaledwie raz. Z wyzwaniem poradził sobie bez zarzutu i zachował czyste konto, co w obecnym sezonie nie zdarza mu się zbyt często (5).

Swojego dorobku strzeleckiego nie poprawił Kamil Wilczek. Jeden z najskuteczniejszych piłkarzy duńskiej Superligi spędził na boisku 90 minut, jednak licznik jego ligowych trafień w dalszym ciągu wskazuje 13.

Całe spotkanie z rewelacją ligi francuskiej – OGC Nice – zaliczył Igor Lewczuk. Polski obrońca nie będzie miło wspominał starcia z Mario Balotellim, który golem i asystą przechylił szalę zwycięstwa na korzyść podopiecznych Luciena Favre’a. Sam Lewczuk nie błyszczał w defensywie. Nie zdołał wygrać żadnego pojedynku z ofensywnymi piłkarzami rywali. Jego występ został oceniony na 6,0 (skala 1-10 wg whoscored.com). To najgorsza nota w zespole.

Poza kadrą Olympique’u Lyon znalazł się Maciej Rybus. Były piłkarz Tereka Grozny coraz częściej musi oglądać poczynania kolegów z ławki lub trybun.

Bardzo dobry mecz, okraszony asystą i wywalczonym rzutem karnym, rozegrał Jakub Błaszczykowski. Wolfsburg przegrywał z Bayerem Leverkusen już 0:2, ale Wilki przebudziły się na dziesięć minut przed końcem. „Kuba” najpierw popisał się idealnym dośrodkowaniem do Mario Gomeza, który zdobył bramkę kontaktową. Następnie, już przy stanie 2:2, Polak wywalczył jedenastkę, co również przełożyło się na trafienie niemieckiego napastnika. Ostatecznie mecz zakończył się remisem 3:3. Poza pracą w ofensywie, grający na prawej obronie Błaszczykowski sporo zdziałał również z tyłu. Aż ośmiokrotnie rozbijał ataki rywali. Całokształt zaowocował drugą najlepszą notą w drużynie (8,5).

Zaledwie 22 minuty na pokazanie się w starciu ze Starą Damą otrzymał Piotr Zieliński. Pomocnik Napoli nie pomógł drużynie w pokonaniu mistrzów Włoch. To, co może cieszyć w przypadku jego występu, to wysoka dokładność podań (93%).

Cały mecz na ławce przesiedział Arkadiusz Milik. W kadrze meczowej na spotkanie z Cagliari zabrakło natomiast Thiago Cionka.

* * *

Premier League – 30. kolejka:

Łukasz Fabiański (Swansea City) – 90 minut w rywalizacji na własnym stadionie z Middlesbrough (0:0)

Superliga – 27. kolejka:

Kamil Wilczek (Broendby IF) – 90 minut w wygranym 3:2 domowym meczu z Midtjylland

Ligue 1 – 31. kolejka:

Igor Lewczuk (Girondins Bordeaux) – 90 minut w przegranym na wyjeździe 1:2 starciu z OGC Nice
Maciej Rybus (Olympique Lyon) – poza kadrą meczową (1:1 z Rennes)

Bundesliga – 26. kolejka:

Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg) – 90 minut i asysta w zremisowanym na wyjeździe meczu z Bayerem Leverkusen (3:3)

Serie A – 30. kolejka:

Piotr Zieliński (SSC Napoli) – od 68. minuty w zremisowanym 1:1 na własnym stadionie starciu z Juventusem Turyn