fot. PAP/EPA

Piłka nożna. UEFA przeorganizowała terminarz sezonu 2019/2020

Na specjalnie zorganizowanej przez UEFA wideokonferencji poznaliśmy nowe daty finałów Ligi Europy i Ligi Mistrzów. Sezon ligowy ma natomiast zakończyć się 30 czerwca.


Dzięki przełożeniu mistrzostw Europy na 2021 rok [więcej tutaj], możliwe staje się dokończenie klubowych rozgrywek w sezonie 2019/2020. Tutaj główną zmianą będzie dużo większa dowolność w terminach.

Jak informuje Polski Związek Piłki Nożnej, „ligi krajowe będą mogły być rozgrywane w środku tygodnia, a mecze w europejskich pucharach w trakcie weekendów”. Co ważne, sezon ligowy musi zakończyć się najpóźniej 30 czerwca.

W samej PKO BP Ekstraklasie do rozegrania pozostało jedenaście kolejek. Do tego nie odbyły się dwa spotkania ćwierćfinału Pucharu Polski, a to oznacza jeszcze pięć pojedynków w tych rozgrywkach.

W kwestii finałów Ligi Europy oraz Ligi Mistrzów przesunięto je o cztery tygodnie – odpowiednio na 24 i 27 czerwca. Na razie nie podjęto decyzji o zmianie miejsca rozegrania tych meczów. Jeżeli więc wszystko pójdzie zgodnie z planem, finał Ligi Europy odbędzie się w Gdańsku, a Champions League – w Stambule.

„Decyzje podjęte przez UEFA zakładają warianty optymistyczne. Jest to ogólny zarys potencjalnych scenariuszy, ale najbliższe tygodnie pokażą, czy realizacja tych założeń będzie możliwa” – cytuje prezesa PZPN Zbigniewa Bońka oficjalna strona polskiej federacji.

Cała sytuacja ma oczywiście związek z rozprzestrzeniającym się w bardzo szybkim tempie koronawirusem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała Europę za centrum pandemii.

***

Decyzje po wideokonferencji UEFA ws. rozgrywek klubowych:

1. Jeśli sytuacja pozwoli, zostaną podjęte maksymalne wysiłki, aby wszystkie rozgrywki w ligach krajowych oraz europejskich pucharach zostały ukończone do 30 czerwca 2020 roku.

2. Nie będzie ekskluzywności terminów dla poszczególnych rozgrywek: ligi krajowe będą mogły być rozgrywane w środku tygodnia, a mecze w europejskich pucharach w trakcie weekendów.

3. Terminy rund eliminacyjnych do europejskiej pucharów w sezonie 2020/2021 zostaną ustalone w zależności od zakończeniu poszczególnych lig krajowych.

Sport.RIRM

drukuj