fot. twitter.com

UEFA. Euro 2020 przesunięte na 2021 rok

Stało się to, co było niemal pewne od kilku dni. UEFA zadecydowała o przełożeniu Euro 2020 na kolejny rok. Podano również nowy termin turnieju.


Podczas wtorkowej wideokonferencji UEFA zapadło wiele ważnych decyzji w kontekście zarówno rozgrywek klubowych, jak i międzynarodowych. Jedną z kluczowych kwestii była sprawa związana z mistrzostwami Europy, które planowo miały odbyć się w tym roku.

Europejska federacja chwilę po godzinie 13 ogłosiła, że kontynentalny czempionat został przełożony i ma potrwać od 11 czerwca do 11 lipca 2021 roku. Cała sytuacja ma oczywiście związek z szybko rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała Europę za centrum pandemii.

„UEFA na specjalnej wideokonferencji z udziałem przedstawicieli 55 krajowych związków piłkarskich, będących członkami Europejskiej Unii Piłkarskiej, stowarzyszeniami klubów europejskich i lig europejskich oraz przedstawicieli FIFPro, podjęła kluczowe decyzje dotyczące europejskiego futbolu reprezentacyjnego, a także klubowego w nadchodzących miesiącach. Turniej EURO 2020 został przeniesiony na rok 2021” przekazał w swoim komunikacie Polski Związek Piłki Nożnej.

„Decyzje podjęte przez UEFA zakładają warianty optymistyczne. Jest to ogólny zarys potencjalnych scenariuszy, ale najbliższe tygodnie pokażą, czy realizacja tych założeń będzie możliwa” – powiedział z kolei Zbigniew Boniek, szef PZPN.

Przypomnijmy, że Euro 2020 miało zostać rozegrane w dwunastu krajach. UEFA chciała w ten sposób uczcić 60-lecie powołania do życia mistrzostw Starego Kontynentu. Miastami gospodarzami przyszłorocznego turnieju będą: Amsterdam, Baku, Bilbao, Budapeszt, Bukareszt, Dublin, Glasgow, Kopenhaga, Londyn, Monachium, Petersburg oraz Rzym.

***

Decyzje po wideokonferencji UEFA ws. rozgrywek z udziałem reprezentacji narodowych:

1. Turniej EURO 2020 został przeniesiony na rok 2021 (11 czerwca – 11 lipca 2021).

2. Zaplanowane na marzec br. mecze towarzyskie oraz baraże do turnieju EURO zostaną przełożone na czerwiec 2020.

3. Zaplanowane na czerwiec 2021 roku mecze eliminacyjne do mistrzostw świata 2022 zostaną rozegrane w innym terminie.

4. Finały Ligi Narodów / turniej EURO U21 / EURO kobiet, które miały odbyć się w czerwcu i lipcu 2021 roku, zostaną rozegrane w innym terminie.

5. Kluby będą zobligowane do zwolnienia swoich zawodników na wszystkie mecze reprezentacji narodowych, które zostaną rozegrane w nowych terminach.

Sport.RIRM

drukuj