Polacy za granicą. „Lewy” zmierza po koronę króla strzelców, Fabiański bliżej utrzymania

Robert Lewandowski, dzięki dwóm golom zdobytym przeciwko RB Lipsk, wysunął się na pozycję lidera w wyścigu o tytuł króla strzelców niemieckiej Bundesligi. Bliżej utrzymania w Premier League po zwycięstwie nad Sunderlandem jest natomiast drużyna Łukasza Fabiańskiego Swansea City.

Cztery interwencje Łukasza Fabiańskiego w starciu przeciwko Sunderlandowi przybliżyły Swansea City (2:0) do utrzymania w Premier League. „Fabian” musiał wykazać się szczególnie w 69. minucie, kiedy to groźnie z rzutu wolnego przymierzył Wahbi Khazri. Jeśli grające w niedzielę Hull City przegra z Crystal Palace, „Łabędzie” będą pewne utrzymania na kolejkę przed zakończeniem obecnej kampanii.

W emocjonującym i pełnym zwrotów meczu RB Lipsk z Bayernem Monachium (4:5), Robert Lewandowski dwukrotnie pokonał golkipera rywali, dzięki czemu zajął pozycję lidera w klasyfikacji najlepszych strzelców Bundesligi. W 17. minucie „Lewy” wykorzystał jedenastkę podyktowaną za zagranie ręką, a w 84. minucie, przy stanie 2:4, wbił futbolówkę do pustej bramki i rozpoczął udaną pogoń Bawarczyków. Kapitan reprezentacji Polski w bieżącym sezonie zanotował trzydzieści trafień, a w całej dotychczasowej karierze zdobył już sto pięćdziesiąt jeden goli na niemieckich ligowych boiskach.

Łukasz Piszczek i jego koledzy z Borussii Dortmund do ostatniej kolejki będą walczyć o bezpośredni awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów (mają tyle samo punktów, co czwarte TSG 1899 Hoffenheim). Nasz rodak rozegrał 90 minut w pojedynku z Augsburgiem (1:1), ale się nie wyróżniał. Oddał jeden niecelny strzał, cztery razy skutecznie interweniował i grał na wysokiej skuteczności podań (91%), czyli wypadł po prostu solidnie.

***

Premier League – 37. kolejka:

Łukasz Fabiański (Swansea City) – 90 minut w wygranym na wyjeździe meczu z Sunderlandem AFC (2:0)
Artur Boruc (AFC Bournemouth) – 90 minut w zwycięskim pojedynku z Burnley FC (2:1)
Bartosz Kapustka (Leicester City) – na ławce rezerwowych w przegranym spotkaniu z Manchesterem City (1:2)

Bundesliga – 33. kolejka:

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – 90 minut w zremisowanym  wyjazdowym starciu z FC Augsburg (1:1)
Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 90 minut i dwa gole przeciwko RB Lipsk (5:4)
Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg) na ławce rezerwowych w zakończonej podziałem punktów konfrontacji z Borussią Moenchengladbach (1:1)