Piłka nożna. VAR w Lidze Mistrzów od sezonu 2019/2020

To już oficjalne. Od przyszłego sezonu w Lidze Mistrzów będzie funkcjonował system VAR. Tak zadecydowały władze Europejskiej Federacji Piłkarskiej (UEFA).


Na taką informację czekali wszyscy fani futbolu. Od sezonu 2019/2020 najważniejsze klubowe rozgrywki piłkarskie będą obsługiwane przez system VAR, z którego – co warto podkreślić – sędziowie korzystali podczas finałów mistrzostw świata w Rosji. Pomaga on też arbitrom w większości liczących się lig Starego Kontynentu (poza angielską Premier League).

Jesteśmy pewni, że wprowadzenie VARu od sierpnia 2019 roku da nam wystarczająco dużo czasu, by stworzyć solidny system i przeszkolić wszystkich, którzy będą z niego korzystali – zapewnił Aleksander Ceferin, prezydent UEFA.

Nowa technologia pojawi się także w Lidze Europy, ale dopiero od rozgrywek 2020/2021. Poza tym VAR będzie obowiązywał również w meczu o Superpuchar Europy w 2019 r., turnieju finałowym Ligi Narodów 2021 oraz na mistrzostwach Europy 2020.

Przypomnijmy, że możliwość obejrzenia powtórki pojawia się w czterech konkretnych sytuacjach: uznaniu bądź nie gola, podyktowaniu rzutu karnego, pokazaniu czerwonej kartki, a także błędnej identyfikacji (napomnieniu niewłaściwego zawodnika).

Sport.RIRM

drukuj