fot. PAP/Maciej Kulczyński

ME siatkarek 2021. Polki wciąż niepokonane! Wygrana z Czeszkami

Polskie siatkarki pokonały w bułgarskim Płowdiw Czeszki 3:1 (20:25, 25:15, 25:21, 25:18) w trzecim spotkaniu mistrzostw Europy grupy B. To trzecia wygrana w turnieju podopiecznych Jacka Nawrockiego.


Trener reprezentacji Jacek Nawrocki przed meczem dokonał jednej, ale bardzo istotnej zmiany w wyjściowej szóstce. Na pozycji atakującej Magdalenę Stysiak zastąpiła Malwina Smarzek-Godek. Brak liderki okazał się bardzo widoczny.

W pierwszym secie w polskim zespole nie funkcjonowało praktycznie nic. Czeszki z każdą akcją powiększały przewagę. Prym w ataku wiodła była skrzydłowa Developresu SkyRes Rzeszów Michaela Mlejnkova, która bez problemów radziła sobie z blokiem rywalek. Choć trener „Biało-Czerwonych” próbował reagować, wprowadzając na boisko Magdalenę Stysiak i drugą rozgrywającą Julię Nowicką, obraz gry nie uległ zmianie. Ostatecznie południowe sąsiadki wygrały partię 25:20.

Drugą odsłonę Czeszki zaczęły od prowadzenia 3:0. Z każdą kolejną piłką rozkręcała się jednak Magdalena Stysiak. Po chwili dołączyła do niej Zuzanna Efimienko-Młotkowska oraz Martyna Łukasik. Gra Polek nabrała rumieńców, wreszcie zaczął funkcjonować blok. Od stanu 8:8 dominacja Polek była już wyraźna i została udokumentowana wynikiem 25:15.

W kolejnych dwóch partiach „Biało-Czerwone” zagrały solidnie, równo i przez większość spotkania kontrolowały przebieg gry. Siła ataku opierała się przede wszystkim na Magdalenie Stysiak, ale ważne punkty dokładała Klaudia Alagierska, która zanotowała także pięć bloków. W końcówce trzeciego seta Czeszkom udało się zniwelować straty do jednego punktu (19:20), ale dobrą zmianę dała Malwina Smarzek-Godek. Atakująca nie pomyliła się w kluczowych momentach i zapewniła zwycięstwo 25:21.

W czwartej partii polskie siatkarki dość szybko uzyskały kilkupunktowe prowadzenie i nie pozwoliły już na nerwową końcówkę. Magdalena Stysiak zakończyła mecz z 24 punktami. Łącznie w turnieju ma już ich aż 75.

W poniedziałek o godz. 19.30 Polki zmierzą się z Hiszpanią.

***

Polska – Czechy 3:1
(20:25, 25:15, 25:21, 25:18)

Polska: Katarzyna Wenerska, Klaudia Alagierska, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Zuzanna Górecka, Martyna Łukasik, Malwina Smarzek-Godek, Maria Stenzel (libero) oraz Monika Jagła (libero), Julia Nowicka, Magdalena Stysiak, Martyna Grajber,

Czechy: Katerina Valkova, Veronika Trnkova, Magdalena Jehlarova, Michaela Mlejnkova, Andrea Kossanyiova Gabriela Orvosova, Veronika Dostalova (libero) oraz Pavlina Simanova, Adela Chevalierova (libero), Barbora Purchartova, Eva Svobodova, Ewa Hodanova, Pedra Kojdova, Simona Bajusz.

PAP/Sport.RIRM

drukuj