Kwalifikacje do IO. Udana inauguracja biało-czerwonych!

Polscy siatkarze od zwycięstwa rozpoczęli zmagania w turnieju kwalifikacyjnym do tegorocznych igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Podopieczni Stephane’a Antigi pokonali Serbów 3:1 (22:25, 25:18, 25:23, 25:21).

Biało-czerwoni nie mieli dziś łatwego zadania. Serbia, choć ostatnio słabo rozpoczyna imprezy o najwyższą stawkę, zawsze należy do największych faworytów rywalizacji. Dodatkowym zmartwieniem Stephane’a Antigi były urazy jego podopiecznych. Do pełni sił dopiero niedawno powrócili Michał Kubiak i Mateusz Mika. Poza składem reprezentacji znalazł się kontuzjowany Piotr Nowakowski.

siatkówka-polska-serbia-rio (1)Polacy dobrze rozpoczęli – na pierwszej przerwie technicznej prowadzili 8:5. Seria niepotrzebnych błędów sprawiła, że rywale doprowadzili do remisu (10:10). Wtedy na siatce zatrzymany został Aleksandar Atanasijević (12:10). Wydawało się, że mistrzowie świata pójdą za ciosem i powrócą do dobrej gry. Nic z tych rzeczy – odbudowana Serbia nie zamierzała odpuszczać, a przed decydującą częścią seta przegrywała różnicą jednego oczka (16:15). W końcówce podopieczni Nikoli Grbicia odskoczyli na dwa punkty (18:20). Biało-czerwoni podjęli walkę. Nie pomógł jednak nawet as serwisowy w wykonaniu Bartosza Kurka. Partię zakończył autowy atak Michała Kubiaka (22:25).

siatkówka-polska-serbia-rio (3)W kolejnej odsłonie nasi siatkarze nie powtórzyli wcześniejszych błędów i całkowicie zdominowali przeciwników. Szybko zbudowali pięciopunktową przewagę i kontrolowali wydarzenia na parkiecie (10:5). Przed drugą przerwą techniczną udanym zbiciem popisał się Bartosz Kurek (16:11), zaś po wznowieniu gry skuteczny blok odnotowali Mateusz Mika i Karol Kłos (20:13). Pracę całej drużyny zwieńczył wprowadzony na jedną akcję Rafał Buszek (25:18).

siatkówka-polska-serbia-rio (2)Trzeci set był już zdecydowanie bardziej zacięty, a obie reprezentacje miały świadomość ogromnej wagi widowiska. Serbowie przez długi czas byli o krok od doprowadzenia do remisu. Swego dopięli dopiero w końcówce, gdy na tablicy wyników wyświetlił się korzystny dla nich rezultat 19:18. W trudnym momencie imponującym asem serwisowym popisał się Mateusz Bieniek. Chwilę później dołączył do niego Bartosz Kurek, który dodatkowo świetnie spisywał się w ataku. Zawodnik Resovii precyzyjnym zbiciem zakończył trzecią odsłonę (25:23).

W czwartej partii biało-czerwoni przegrywali już 6:11, jednak szybko odrobili straty i złapali kontakt z przeciwnikiem (11:13). Prawdziwy koncert dali po drugiej przerwie technicznej. Spustoszenie swoją zagrywką robił Kurek, a całe spotkanie rozstrzygnęło udane zagranie Fabiana Drzyzgi (25:21).

Podopieczni Stephane’a Antigi zrobili pierwszy krok w kierunku awansu do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Jutro czeka ich dzień odpoczynku, zaś w czwartek i piątek podejmą kolejno Belgów i Niemców.