Jastrzębski pierwszym finalistą Pucharu Polski

W pierwszym półfinale Pucharu Polski siatkarze Jastrzębskiego Węgla wygrali w Zielonej Górze z Asseco Resovią Rzeszów 3:0 i zagrają w finale ze zwycięzcą spotkania PGE Skra Bełchatów ZAKSA Kędzierzyn Koźle.

W obecnym sezonie oba kluby mierzyły się już ze sobą czterokrotnie – trzy razy triumfował Jastrzębski, raz zwyciężyła Resovia.

Pierwszy set to pogrom jastrzębian. Dzięki świetnej skuteczności w ataku, bardzo dobrej zagrywce i grze blokiem, podopieczni Lorenzo Bernardiego od początku partii narzucili rywalom swój styl gry i szybko uzyskali kilkupunktową przewagę. Bezradność rzeszowian niemal w każdym elemencie gry rzucała się w oczy. Nie pomogły nawet zmiany, jakimi starał się ratować sytuację Andrzej Kowal. Jastrzębski był bezwzględny i po ataku Michała Kubiaka z prawego skrzydła wygrał seta do 14.

Druga partia była już o wiele bardziej wyrównana. Jastrzębianie niemal przez całą długość seta utrzymywali wypracowaną przewagę. Zmieniło się to dopiero przy stanie 22:19, kiedy to mistrzowie Polski nabrali wiatru w żagle i po udanych atakach Nikołaja Penczewa doprowadzili do remisu 23:23. Siatkarze Bernardiego postanowili jednak tanio skóry nie sprzedać i dzięki skutecznej kontrze w wykonaniu Kubiaka zakończyli partię 25:23.

Trzecia i jak się później okazało – ostatnia odsłona tego spotkania to totalna demonstracja siły Jastrzębskiego i katastrofalna gra Resovii. Brązowy medalista z zeszłego sezonu PlusLigi dominował na parkiecie niemal w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła, szczególnie w polu serwisowym i w ataku. Efektem tego była łatwa wygrana do 20, a w całym meczu 3:0.

Asseco Resovia Rzeszów Jastrzębski Węgiel 0:3

(14:25, 23:25, 20:25)

MVP: Michał Kubiak (Jastrzębski)

Resovia: Tichacek, Konarski, Grzyb, Nowakowski, Achrem, Veres, Ignaczak (libero) oraz Drzyzga, Schoeps, Kosok, Penczew, Lotman

Jastrzębski: Masny, Łasko, Czarnowski, Pajenk, Gierczyński, Kubiak, Wojtaszek (libero) oraz Filippov, Malinowski, Bontje, Popiwczak, Marechal