FIFA World Cup 2018. Szwecja – bez wielkiej gwiazdy z nadziejami na wyjście z grupy

Piłkarska reprezentacja Szwecji po 12 latach przerwy ponownie zameldowała się w gronie zespołów, które wystąpią na mundialu. Co ciekawe, ekipa Trzech Koron dokonała tego wyczynu bez swojej wielkiej gwiazdy Zlatana Ibrahimovicia, który po Euro 2016 zrezygnował z gry w kadrze. Droga Skandynawów na mistrzostw świata w Rosji wiodła jednak przez baraże.


Szwedzi wystąpią na mundialu już po raz dwunasty. W dorobku mają tytuł wicemistrzowski z 1958 r. oraz trzecie miejsce wywalczone w latach 1950 i 1994. To właśnie turniej w Stanach Zjednoczonych jest ostatnim, na którym Trzy Korony mogą pochwalić się znaczącym osiągnięciem na arenie międzynarodowej. W meczu o brązowy medal pokonali wówczas inną rewelację rozgrywek – Bułgarię (4:0).

Ostatni występ Skandynawów na MŚ miał miejsce w 2006 r. Mając w składzie m.in. Zlatana Ibrahimovicia, Henrika Larssona i Fredrika Ljungberga, zdołali awansować do 1/8 finału, gdzie odpadli po porażce z gospodarzami turnieju – Niemcami 0:2.


Selekcjoner – Janne Andersson

Jako piłkarz występował w latach 80-tych oraz na początku kolejnej dekady. Wielkiej kariery jednak nie zrobił, grając w klubach z niższych lig w Szwecji. Wkrótce po zakończeniu grania w piłkę podjął się pracy szkoleniowej. W latach 1993-1998 prowadził zespół Laholms FK, awansując z nim do drugiej ligi szwedzkiej. Później był trenerem Halmstads BK, Orgryte i IFK Norrkoping. Z ostatnią z wymienionych drużyn w 2015 r. niespodziewanie wywalczył mistrzostwo Szwecji. W 2016 r., po zakończeniu Euro we Francji, został selekcjonerem kadry narodowej Trzech Koron. Zastąpił na tym stanowisku Erika Hamrena.

 


Gwiazda  Victor Lindelof

Trener reprezentacji Szwecji nie zdecydował się zabrać na mundial chyba najbardziej znanego obecnie piłkarza z tego kraju – Zlatana Ibrahimovicia. Nie wahał się jednak powołać kolegi „Ibry” z czasów gry dla Manchesteru United – Victora Lindelofa. Środkowy defensor był kluczowym zawodnikiem zespołu narodowego w eliminacjach do mundialu w Rosji. Wystąpił w 9 meczach (zawsze w pełnym wymiarze czasowym) oraz w zwycięskich barażach z Włochami (1:0 i 0:0). W kadrze zadebiutował w marcu 2016 r.

Dla Trzech Koron zagrał do tej pory 20 razy, zdobywając jedną bramkę. Rozpoczynał karierę w lokalnym Vasteras SK. W lipcu 2012 r. trafił do rezerw Benfiki Lizbona. Trzy lata później został włączony do kadry pierwszej drużyny. Niezłymi występami, m.in. w Lidze Mistrzów, zapracował na transfer do Manchesteru United. Czerwone Diabły w lipcu 2017 r. zapłaciły za defensora 35 mln euro. Piłkarz może pochwalić się mistrzostwem Europy, zdobytym z młodzieżową reprezentacji Szwecji do lat 21 w 2015 r.

***

Liczba występów na mundialu: 11
Najlepszy wynik: finał (1958)
Ostatni występ: 1/8 finału (2006)
Miejsce w rankingu FIFA: 24 (stan na 07.06.2018)
Łączna wartość rynkowa wg transfermarkt.pl: 120 mln euro

***

Kalendarz w grupie F:

18 czerwca z Koreą Południową w Niżnym Nowogrodzie (godz. 14:00)
23 czerwca z Niemcami w Soczi (godz. 20:00)
27 czerwca z Meksykiem w Jekaterynburgu (godz. 16:00)

***

23osobowa kadra na mistrzostwa świata 2018:

Bramkarze: Robin Olsen (FC Kopenhaga), Kristoffer Nordfeldt (Swansea), Karl-Johan Johnsson (Guingamp)

Obrońcy: Andreas Granqvist (Krasnodar), Victor Lindelof (Manchester United), Mikael Lustig (Celtic Glasgow), Ludwig Augustinsson (Werder Brema), Pontus Jansson (Leeds United), Emil Krafth (Bologna), Filip Helander (Bologna), Martin Olsson (Swansea)

Pomocnicy: Sebastian Larsson (Hull City), Gustav Svensson (Seattle Sounders FC), Albin Ekdal (Hamburger SV), Emil Forsberg (RB Lipsk), Viktor Claesson (Krasnodar), Jimmy Durmaz (Toulouse), Marcus Rohden (Crotone), Oscar Hiljemark (Genoa)

Napastnicy: Marcus Berg (Al Ain), John Guidetti (Deportivo Alaves), Isaac Kiese-Thelin (Waslan Beeveren), Ola Toivonen (Toulouse)

Sport.RIRM

drukuj