FIFA World Cup 2018. Rosja – atut własnego boiska kluczem do sukcesu?

Meczem Rosja Arabia Saudyjska zainaugurowane zostaną 21. w historii piłkarskie mistrzostwa świata. Podopieczni trenera Stanisława Czerczesowa liczą, że po raz pierwszy po rozpadzie Związku Radzieckiego będą w stanie awansować do fazy pucharowej mundialu. Pomóc ma w tym atut w postaci własnego boiska.


Choć obecna generacja rosyjskich piłkarzy nie stanowi gwarancji sukcesu, wszyscy kibice za naszą wschodnią granicą liczą, że dzięki roli gospodarza Rosjanie będą w stanie skutecznie powalczyć o wyjście z grupy A, w której zmierzą się z Arabią Saudyjską, Egiptem oraz Urugwajem. Po raz ostatni Sborna w fazie pucharowej mundialu wystąpiła przeszło trzydzieści lat temu, a swój największy sukces święciła w 1966 roku, kiedy to podczas turnieju rozgrywanego w Anglii zajęła wysokie, czwarte miejsce.

Teraz atut własnego boiska ma pomóc, aby ekipa Stanisława Czerczesowa nie pożegnała się z imprezą po zaledwie trzech meczach. Należy jednak przypomnieć, że równo dwanaście miesięcy temu Rosja – będąc gospodarzem Pucharu Konfederacji – zakończyła zmagania już w fazie grupowej, ulegając Portugalii (0:1) oraz Meksykowi (1:2). Z sześciu ostatnich spotkań (wszystkie towarzyskie) Sborna nie wygrała natomiast żadnego, tylko dwukrotnie remisując i aż cztery razy przegrywając.


Selekcjoner Stanisław Czerczesow

Przejął drużynę narodową po nieudanym dla niej Euro 2016 we Francji, gdzie nie potrafiła przebrnąć fazy grupowej. Cel, jaki postawił mu rosyjski związek piłkarski, jest jasny – awans do 1/8 finału mundialu, którego gospodarzem będzie właśnie ekipa Sbornej. Czerczesow oczywiście dobrze jest znany kibicom znad Wisły. W sezonie 2015/2016 prowadził bowiem Legię Warszawa i w tym czasie wywalczył z nią krajowy dublet – mistrzostwo i Puchar Polski. Były to pierwsze trofea w trenerskiej karierze Rosjanina.

 


Gwiazda Igor Akinfiejew

Jeden z symboli rosyjskiego futbolu po rozpadzie Związku Radzieckiego. Narodowe barwy przywdziewał już sto pięć razy, w tym jedenastokrotnie na turniejach rangi mistrzowskiej. W reprezentacji zadebiutował w 2004 r. w sparingu z Norwegią (2:3). Podczas Euro 2008 doszedł z nią do półfinału, ulegając późniejszemu triumfatorowi – Hiszpanii (0:3). Od początku swojej kariery związany jest z CSKA Moskwa, dla której zagrał w blisko czterystu meczach. W 2005 r. wywalczył z tym klubem Puchar UEFA, pokonując w finale Sporting Lizbona (3:1). Na koncie ma również cztery tytuły mistrza Rosji. Sześciokrotnie przyznano mu nagrodę „Bramkarza Roku” imienia Lwa Jaszyna.

***

Liczba występów na mundialu: 10 (7 jako ZSRR)
Najlepszy wynik: 4. miejsce (1966 – jako ZSRR)
Ostatni występ: 2014 (faza grupowa)
Miejsce w rankingu FIFA: 66 (stan na 17.05.2018)
Łączna wartość rynkowa wg transfermarkt.pl: 138 mln euro

***

Kalendarz w grupie A:

14 czerwca z Arabią Saudyjską w Moskwie (godz. 17:00)
19 czerwca z Egiptem w Sankt Petersburgu (godz. 20:00)
25 czerwca z Urugwajem w Samarze (godz. 16:00)

***

23osobowa kadra na mistrzostwa świata 2018:

Bramkarze: Igor Akinfiejew (CSKA Moskwa), Wladimir Gabułow (Club Brugge), Andrej Łuniow (Zenit Sankt Petersburg)

Obrońcy: Władimir Granat, Fiodor Kudriaszow (obaj Rubin Kazań), Ilja Kutiepow (Spartak Moskwa), Andrej Siemionow (Achmat Grozny), Igor Smolnikow (Zenit Sankt Petersburg), Siergiej Ignaszewicz, Mario Fernandes (obaj CSKA Moskwa)

Pomocnicy: Jurij Gaziński (FK Krasnodar), Aleksander Gołowin, Ałan Dżagojew (obaj CSKA Moskwa), Aleksandr Jerochin, Jurij Żyrkow, Daler Kuzjajew (wszyscy Zenit Sankt Petersburg), Roman Zobnin (Spartak Moskwa), Anton Mirańczuk (Lokomotiv Moskwa), Aleksander Samiedow (Spartak Moskwa), Dienis Czeryszew (Villarreal CF)

Napastnicy: Artiom Dziuba (Arsenał Tuła), Fiodor Smołow (FK Krasnodar), Aleksiej Mirańczuk (Lokomotiw Moskwa)

Sport.RIRM

drukuj