Ekstraklasa. Pewny triumf Cracovii, kapitalny gol Jendriska

Piłkarze Cracovii od zwycięstwa rozpoczęli zmagania w rundzie wiosennej Ekstraklasy. Podopieczni Jacka Zielińskiego pokonali przed własną publicznością Górnika Zabrze 3:0 w meczu 22. kolejki ligowych rozgrywek. Ozdobą spotkania było trafienie na 2:0, autorstwa Erika Jendriska.

Każda z drużyn przystępowała do inauguracji rundy wiosennej z diametralnie różnymi ambicjami. Cracovia liczyła na utrzymanie się w czołowej trójce, które na koniec sezonu daje prawo gry w europejskich pucharach. Górnik chciał wygrać, aby mieć szanse na rychłe opuszczenie strefy spadkowej.

Aleksander Kwiek  Marcin BudziñskiPasy bardzo szybko odebrały rywalom chęć do walki. Już w 3. minucie Damian Dąbrowski zagrał prostopadle do Bartosza Kapustki, a młody reprezentant Polski strzałem lewą nogą z okolic linii pola karnego pokonał Radosława Janukiewicza. Wydaje się, że w tej sytuacji golkiper gości mógł zachować się lepiej. Dwadzieścia minut później gospodarze podwyższyli prowadzenie. Erik Jendrisek znalazł się z piłką w polu karnym, zwodem do środka zmylił Adama Dancha, a następnie technicznym strzałem umieścił piłkę w lewym okienku bramki rywali.

Podopieczni Jacka Zielińskiego w 28. minucie zdobyli trzeciego gola. Tym razem na listę strzelców wpisał się Mateusz Cetnarski, który skutecznie wykończył akcję Deleu i Marcina Budzińskiego. Cracovia mogła prowadzić jeszcze wyżej, ale najpierw dwa uderzenia Jakuba Wójcickiego obronił Janukiewicz, zaś tuż przed przerwą piłka po główce Cetnarskiego trafiła w słupek. Zabrzanie w pierwszych 45 minutach stworzyli sobie ledwie jedną dogodną okazję. Strzał Romana Gergela w 34. minucie zdołał jednak obronić Grzegorz Sandomierski.

Adam Danch  i Grzegorz SandomierskiW drugiej połowie gra stała się bardziej wyrównana, ale to gospodarze mieli kolejne okazje do zdobycia goli. W 73. minucie dośrodkowanie z lewej strony boiska uderzeniem głową zamykał Wójcicki, ale tym razem bramkarz Górnika zdołał sparować futbolówkę na rzut rożny. Goście próbowali zdobyć honorowe trafienie, ale ta sztuka im się nie udała. Ostatecznie Pasy triumfowały 3:0.

Cracovia, dzięki wygranej, utrzymała 3. miejsce w ligowej tabeli. Piłkarze Jacka Zielińskiego mają w dorobku 39 punktów. Zespół z Zabrza nadal plasuje się w strefie spadkowej, zajmując 15. pozycję. Podopieczni Leszka Ojrzyńskiego zgromadzili do tej pory 21 oczek.