Ekstraklasa. Zwycięstwo w Chorzowie i fotel lidera dla Jagiellonii

Jagiellonia Białystok pokonała przy Cichej Ruch Chorzów 2:1 i przynajmniej do poniedziałkowego meczu Lechii Gdańsk będzie liderem Lotto Ekstraklasy. Gole na wagę trzech punktów dla gości zdobyli Fiodor Cernych oraz Konstantin Wasiljew. Honor Niebieskich w doliczonym czasie gry uratował Piotr Ćwielong.

Podopieczni Michała Probierza przyjechali do Chorzowa w roli zdecydowanego faworyta. Dodatkową motywacją dla białostoczan miało być wymazanie z pamięci wysokiej porażki z Legią Warszawa (1:4). Piłkarze Waldemara Fornalika grają w kratkę. W ostatnich pięciu meczach odnieśli dwa zwycięstwa i ponieśli trzy porażki. Niestabilna forma Niebieskich zmusza ich w tym sezonie do walki o utrzymanie.

Pierwsze fragmenty spotkania nie obfitowały w zbyt wiele emocji. Poważniejsze zagrożenie w 12. minucie stworzył Patryk Konstantin VassiljevLipski. Pomocnik Ruchu przymierzył z ostrego kąta, czym sprawił Marianowi Kelemenowi sporo problemów. Słowak zdołał odbić futbolówkę i uratował swój zespół od utraty gola. Jagiellonia miała zdecydowaną przewagę w posiadaniu piłki, ale nie przekładało się to na sytuacje podbramkowe. Dopiero w 35. minucie wynik otworzył Fiodor Cernych. Litwin  najlepiej odnalazł się w zamieszaniu podbramkowym po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i uderzeniem z kilku metrów pewnie pokonał Libora Hrdlickę. Dziesięć minut później na 2:0 podwyższył Konstantin Wasiljew, który popisał się celnym strzałem z rzutu wolnego.

Po przerwie zadowoleni z prowadzenia goście nieco się cofnęli i czekali na ruch miejscowych. Klarownych sytuacji Dmytro Chomczenowskyj i Piotr Æwielongpodbramkowych było jednak jak na lekarstwo. W 70. minucie tuż przed linią pola karnego sfaulowany został Jakub Arak. Z rzutu wolnego przymierzył Michał Helik, ale świetną interwencją popisał się Marian Kelemen. W odpowiedzi dobrą sytuację miał Przemysław Frankowski. Skrzydłowy Jagi uderzył niezbyt mocno, co pomogło Hrdliczce odbić futbolówkę daleko od własnej bramki. W końcówce Jakuba Araka w „szesnastce” sfaulował rezerwowy Maciej Górski. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Piotr Ćwielong, który bez problemów zamienił rzut karny na gola, ustalając tym samym wynik meczu na 2:1 dla zespołu gości.

Jagiellonia co najmniej do poniedziałku będzie zajmowała fotel lidera ligowych rozgrywek. Białostoczanie mają na koncie trzydzieści trzy punkty. Chorzowianie natomiast, z dorobkiem siedemnastu oczek, plasują się na czternastej pozycji. W następnej serii gier podopieczni Michała Probierza podejmą Lecha Poznań, a Niebiescy zagrają w Chorzowie z Arką Gdynia.