Ekstraklasa. Zwycięski Lech z tytułem wicemistrza Polski!

Piłkarze Lecha Poznań rozgromili na własnym boisku 4:0 Ruch Chorzów w meczu 36. kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Podopieczni Mariusza Rumaka zagwarantowali sobie drugie miejsce w ligowej tabeli na koniec sezonu 2013/2014. Tytuł mistrzowski już wcześniej zapewniła sobie Legia Warszawa.

Mecz w Poznaniu był w istocie starciem o drugą pozycję w lidze. Ruch, aby zachować szanse na wicemistrzostwo Polski musiał wywalczyć przy Bułgarskiej komplet punktów. Kolejorz w przypadku wygranej mógł zapewnić sobie drugą lokatę na zakończenie rozgrywek ligowych.

W spotkanie lepiej weszli gospodarze. Lechici raz po raz stwarzali groźne sytuacje pod bramką przeciwnika, jednak brakowało im skutecznego wykończenia akcji. Ruch próbował się odgryzać, lecz Bartłomiejowi Babiarzowi czy Maciejowi Sadlokowi brakowało szczęścia. Lech wyszedł na prowadzenie w 36. minucie gry. Po dośrodkowaniu Gergo Lovrencsicsa po piłki doszedł Szymon Pawłowski, który strzałem z pola karnego pokonał bramkarza chorzowian. Minęły dwie minuty, a poznaniacy prowadzili już 2:0. Tym razem na listę strzelców wpisał się Kasper Hamalainen, a asystę przy tym trafieniu zaliczył Luiz Henriquez.

W drugiej połowie miejscowi nie zwalniali tempa. W ofensywie próbowali swoich sił Henriquez oraz Pawłowski, jednak bez powodzenia. W ekipie Ruchu strzały na bramkę rywali oddawali Starzyński, Surma i Babiarz, jednak nie udało im się pokonać Kotorowskiego. W 68. minucie na 3:0 podwyższył Kolejorz. Kamiński zagrał piłkę do Teodorczyka, który nie miał problemów z trafieniem do siatki. Dla tego zawodnika było to 20. gol w bieżących rozgrywkach. W 78. minucie po raz kolejny w tym meczu świetnym zagraniem popisał się Henriquez, który podał piłkę do będącego w dogodnej pozycji strzeleckiej Daylona Claasena. Piłkarz z RPA wyszedł na pozycję sam na sam z golkiperem rywali i nie zmarnował okazji, ustalając wynik meczu na 4:0.
Lech zagwarantował sobie tytuł wicemistrza Polski. Podopieczni Mariusza Rumaka na kolejkę przed końcem sezonu mają w dorobku 40 punktów i o 7 wyprzedzają Ruch.

Lech Poznań – Ruch Chorzów 4:0 (2:0)
Bramki: Szymon Pawłowski 36′, Kasper Hamalainen 38′, Łukasz Teodorczyk 68′, Daylon Claasen 78′
Lech Poznań: Krzysztof Kotorowski – Tomasz Kędziora, Hubert Wołąkiewicz, Marcin Kamiński, Luis Henriquez, Łukasz Trałka, Karol Linetty (75′ Dimitrije Injac), Gergo Lovrencsics, Kasper Hamalainen (72′ Daylon Claasen), Szymon Pawłowski (80′ Dariusz Formella), Łukasz Teodorczyk.
Ruch Chorzów: Krzysztof Kamiński – Maciej Sadlok (72′ Jakub Smektała), Marcin Malinowski, Piotr Stawarczyk, Daniel Dziwniel, Bartłomiej Babiarz (88′ Maciej Urbańczyk), Łukasz Surma, Marek Zieńczuk, Filip Starzyński, Kamil Włodyka (72′ Roland Gigołajew), Grzegorz Kuświk.