Przed Euro 2016. Dwa gole Lewandowskiego i… przepaść

Robert Lewandowski od początku roku znajduje się w znakomitej formie, co potwierdził w niedzielnym meczu z Augsburgiem (3:1), w którym zdobył dwa gole. Pozostali reprezentanci nie pokazali w miniony weekend niczego szczególnego. Miejsce w pierwszym składzie stracił Kamil Grosicki, a Arkadiusz Milik podniósł się z ławki rezerwowych na zaledwie 20 minut.

Anglia Premier League

Artur Boruc musiał wyciągać piłkę z siatki już w 9. minucie. Polski golkiper nie miał jednak większych szans na obronę strzału Giannelliego Imbuli, który potężnym uderzeniem z dystansu w kierunku dalszego słupka umieścił futbolówkę w bramce. Przy drugim trafieniu Polak mógł zachować się trochę lepiej. Chociaż uderzenie Ibrahima Afellay’a było mocne, to jednak łatwe do przewidzenia. Boruc nie powinien być obwiniany za trzecie trafienie, przy którym mimo, że wyciągnął się jak „struna”, to nie zdołał uratować swojej drużyny od utraty gola. Boruc został najniżej ocenianym zawodnikiem swojej drużyny.

W przeciwieństwie do Boruca nieco więcej mógł zrobić Łukasz Fabiański. Przy strzale głową, po którym padła jedyna bramka w meczu, reprezentant Polski miał piłkę na rękawicy, ale ta ostatecznie przekroczyła linię bramkową. Poza tym Fabiański zaliczył trzy pewne interwencje i został oceniony na 6.9 wg portalu whoscered.com.

***

Artur Boruc (Bournemouth AFC) – 90 minut, porażka 1:3 ze Stoke City

Łukasz Fabiański (Swansea City) – 90 minut, porażka 0:1 z Southampton

Niemcy Bundesliga

Z bardzo dobrej strony – podobnie jak w większości spotkań w tym roku – pokazał się Robert Lewandowski. Kapitan naszej reprezentacji w dużym stopniu przyczynił się do wygranej 3:1 Bayernu Monachium z Augsburgiem. Polak otworzył wynik spotkania już w 15. minucie, a w 61. dołożył kolejne trafienie. Lewy został wybrany zawodnikiem meczu. Dzięki dwóm zdobytym bramkom wysunął się też na pierwsze miejsce w klasyfikacji strzelców (21 bramek), wyprzedzając tym samym Pierre-Emericka Aubameyanga z Borussii Dortmund.

W minionej kolejce naprzeciw siebie stanęli Łukasz Piszczek i Artur Sobiech. Obaj rozegrali po 90 minut, ale z podniesioną głową z murawy schodził tylko ten pierwszy. Podopieczni Thomasa Tuchela pokonali Hannover 96 1:0, a Piszczek zaliczył solidny występ, za który został oceniony na 7.6. Drużyna Sobiecha od kilku kolejek okupuje ostatnią pozycję w tabeli, a sam napastnik nie pokazał się ze zbyt dobrej strony.

.FC Augsburg vs Bayern Munich

Kolejne, piąte już zwycięstwo z rzędu zanotowała ekipa Przemysława Tytonia – VfB Stuttgart. Die Schwaben, między innymi dzięki solidnej postawie Polaka w bramce, pokonali na własnym terenie czwartą Herthę BSC 2:0. Tytoń wykazał się szczególnie przy strzale Vedada Ibisevicia w 38. minucie.

Miejsce w pierwszej jedenastce 1. FC Koeln na dobre stracił Paweł Olkowski, który podobnie jak w miniony weekend nie podniósł się z ławki rezerwowych.

***

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 90 minut, wyjazdowa wygrana 3:1 z FC Augsburg, dwa gole

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – 90 minut, żółta kartka, domowa wygrana 1:0 z Hannoverem 96

Przemysław Tytoń (VfB Stuttgart) – 90 minut, zwycięstwo 2:0 z Herthą BSC

Artur Sobiech (Hannover 96) – 90 minut w przegranym 0:1 spotkaniu z Borussią Dortmund

Paweł Olkowski (FC Koeln) – cały mecz z Eintrachtem Frankfurt (3:1) na ławce rezerwowych

Włochy Serie A

Tradycyjnie już 90 minut na boisku w roli kapitana Torino spędził Kamil Glik. Drużyna Polaka wygrała z Palermo 3:1. Glik zaliczył solidny występ w obronie, a w 43. minucie został ukarany żółtą kartką. Na ławce w drużynie Palermo cały mecz przesiedział Thiago Cionek.

US Palermo vs Torino FC

Przeciętnie zaprezentował się Wojciech Szczęsny. Golkiper Romy nie miał zbyt wiele pracy w meczu z Carpi, a mimo to dał się pokonać. Ostatecznie Roma wygrała 3:1 i obeszło się bez straty punktów.

Mimo porażki z Frosinone Calcio 1:2 w drużynie Empoli wyróżniał się Piotr Zieliński, który był najlepszym zawodnikiem swojej drużyny (7.8 wg whoscored.com).

***

Wojciech Szczęsny (AS Roma) – 90 minut, wygrana 3:1 z Carpi FC

Kamil Glik (Torino FC) – 90 minut w roli kapitana, wygrana z US Palermo 3:1, żółta kartka w 43. minucie

Piotr Zieliński (Empoli FC) – 90 minut, wyjazdowa porażka 1:2 z Frosinone Calcio

Jakub Błaszczykowski (ACF Fiorentina) – całe spotkanie z Interem Mediolan (2:1) na ławce

Thiago Cionek (US Palermo) – cały mecz przeciwko Torino FC (1:3) na ławce rezerwowych

Pozostałe ligi

W miniony weekend swojej szansy gry od pierwszej minuty nie wykorzystał Kamil Grosicki, który wrócił na ławkę Stade Rennais. Polski skrzydłowy wszedł na boisko w 73. minucie, ale tym razem nie okazał się jokerem i nie wyróżnił się szczególnie na tle kolegów.

W roli rezerwowego spotkanie z Groningen rozpoczął Arkadiusz Milik. Napastnik pojawił się na placu gry w 70. minucie, jednak podobnie jak Grosik nie zdołał zmienić oblicza gry swojej drużyny.

Po raz kolejny już poza kadrą Osmanlisporu znalazł się Łukasz Szukała.

***

Kamil Grosicki (Stade Rennais) – od 73. minuty, wygrana 1:0 z Angers SCO

Arkadiusz Milik (Ajax Amsterdam) – od 70. minuty w wygranym 2:1 meczu z FC Groningen