FIFA World Cup 2018. Peru pożegnało się z mundialem zwycięstwem

Peru pokonało Australię 2:0 w meczu 3. kolejki grupy C piłkarskich mistrzostw świata w Rosji. Taki rezultat spowodował, że obie ekipy pożegnały się z turniejem. Dla zespołu z Ameryki Południowej było to pierwsze mundialowe zwycięstwo od 1978 roku.

Zarówno Australia, jak i Peru w swoich dotychczasowych występach na mundialu w Rosji zostawiły po sobie bardzo dobre wrażenie. Obu drużynom nie przyniosło to jednak wielkich efektów punktowych. Peruwiańczycy, którzy nie zdobyli żadnego punktu, stracili już szanse na awans do 1/8 finału i w starciu z Socceroos grali już tylko o godne pożegnanie się z turniejem. Australijczycy, po wywalczeniu jednego punktu w dwóch spotkaniach, mieli cień szansy na wyjście z grupy, ale musieli wysoko pokonać zespół z Ameryki Południowej i liczyć na porażkę Danii w meczu z Francją.

Początkowe minuty spotkania upłynęły pod znakiem lekkiej przewagi Australii, ale to rywale zdołali strzelić gola. Na listę strzelców wpisał się w 18. minucie Andre Carrillo, którzy strzałem z pierwszej piłki z półwoleja wykończył zagranie od Paolo Guerrero. W 27. minucie groźnie zrobiło się pod bramką Peru. Indywidualną akcję przeprowadził Tom Rogić, który minął kilku rywali i kopnął w kierunku bramki, ale golkiper Inków zdołał skutecznie interweniować.

W 34. minucie Tom Rogić wypuścił w pole karne Mathew Leckiego, który posłał futbolówkę wzdłuż bramki Peru, ale obrońcy zdołali wybić ją na rzut rożny. Kilka minut przed przerwą do dośrodkowaniu z rzutu wolnego okazję bramkową mieli Australijczycy, jednak Trent Sainsbury „główkował” niecelnie.

Podopieczni Berta van Marwijka dali się zaskoczyć Peruwiańczykom po raz drugi w 50. minucie gry. Piłka po strzale Christiana Cuevy została zblokowana przez jednego z obrońców i trafiła do stojącego w polu karnym Paolo Guerrero, który odwrócił się i pokonał Mathew Ryana. W 60. minucie kontaktowego gola dla Socceroos próbował zdobyć Aziz Behich, jednak z kilkunastu metrów uderzył obok bramki zespołu z Ameryki Południowej.

Kwadrans później groźnie zaatakowali Inkowie. Luis Advincula wstrzelił piłkę wzdłuż pola bramkowego, ale australijscy obrońcy zdołali ją wybić. W 81. minucie Peru mogło podwyższyć prowadzenie, jednak po strzale Edisona Floresa futbolówka trafiła w słupek. W odpowiedzi z rzutu wolnego uderzał Mile Jedinak, jednak piłka poleciała wysoko nad poprzeczką bramki rywali. W końcówce szansę na kontrę miała jeszcze ekipa z Ameryki Południowej, ale Paolo Guerrero nie potrafił przerzucić futbolówki na drugą stronę boiska.

Ostatecznie Peru pokonało Australię 2:0 i z dorobkiem trzech punktów zajęło trzecią pozycję w grupie C. Socceroos zakończyli mundial w Rosji z jednym oczkiem na koncie, plasując się na ostatnim miejscu w stawce.