Piłkarska LM. Kolejnych pięć zespołów w 1/8 finału

Manchester City i Paris Saint-Germain z grupy A, Real Madryt i Inter Mediolan z grupy D oraz Sporting Lizbona z grupy C zapewniły sobie w środę awans do 1/8 finału piłkarskiej Ligi Mistrzów.

Grupa A

Club Brugge – RB Lipsk 0:5 (0:4)

Christopher Nkunku 12’ 90+3’ Emil Forsberg 17’ 45+1’ Andre Silva 26’

Manchester City – PSG 2:1 (0:0)

Raheem Sterling 63’ Gabriel Jesus 76 – Kylian Mbappe 50’

Hit kolejki w Manchesterze goście rozpoczęli z tercetem gwiazd: Neymar – Lionel Messi – Kylian Mbappe. Francuz pięć minut po przerwie zapewnił paryżanom prowadzenie. W 63. minucie wyrównał Raheem Sterling, a niespełna kwadrans przed końcem zwycięstwo ekipie trenera Josepa Guardioli zapewnił brazylijski rezerwowy Gabriel Jesus.

Dzięki wygranej mistrz Anglii zapewnił sobie pierwsze miejsce w tabeli. Ma 12 punktów i o cztery wyprzedza PSG, które z kolei ma pięć więcej niż RB Lipsk i FC Brugge.

Niemiecki zespół do 5. kolejki czekał na pierwszy sukces w obecnej edycji LM i dokonał tego z przytupem, wygrywając w Belgii 5:0. Po dwa gole uzyskali Szwed Emil Forsberg i Francuz Christopher Nkunku.

***

Grupa B

Atletico Madryt – AC Milan 0:1 (0:0)

Junior Messias 87’

Liverpool – FC Porto 2:0 (0:0)

Thiago 52’ Mohamed Salah 70’

Liverpool – mimo eksperymentalnego składu – piątą wygraną odnotował pokonując FC Porto 2:0. Na początku drugiej połowy pierwszego gola uzyskał Hiszpan Thiago Alcantara, a rezultat ustalił niezawodny Egipcjanin Mohamed Salah.

„The Reds” zdecydowanie prowadzą w tabeli, a za nimi z pięcioma punktami jest Porto. Po cztery mają Atletico Madryt i Milan, który wygrywając w stolicy Hiszpanii 1:0 odniósł pierwsze zwycięstwo w LM.

***

Grupa C

Sporting Lizbona – Borussia Dortmund 3:1 (2:0)

Pedro Goncalves 30’ 39’ Pedro Porro 81’ – Donyell Malen 90+3’

Besiktas – Ajax Amsterdam 1:2 (1:0)

Rachid Ghezzal 22’ – Sebastian Haller 54’ 69’

Drużyną, która w środę awansowała do 1/8 finału z grupy C jest Sporting Lizbona. Zapewnił sobie to po wygranej z Borussią Dortmund 3:1. Ma obecnie trzy punkty więcej niż niemiecki rywal i lepszy bilans bezpośrednich meczów, więc ekipa BVB go nie wyprzedzi i wiosną zagra w Lidze Europy.

Sukces gospodarze zawdzięczają m.in. dwóm bramkom Pedro Goncalvesa, który miał szansę na „hat-trick”, ale zmarnował rzut karny. Skuteczną dobitką popisał się natomiast Pedro Porro.

W drugim spotkaniu tej grupy mający już zapewniony awans Ajax Amsterdam wygrał w Stambule z Besiktasem 2:1 i jest jedną z trzech drużyn – obok Liverpoolu i Bayernu Monachium – z kompletem 15 punktów.

Wydarzeniem dnia były dwa gole Sebastiena Hallera. Urodzony we Francji reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej z dziewięcioma trafieniami dołączył do Roberta Lewandowskiego z Bayernu Monachium na czele klasyfikacji strzelców.

***

Grupa D

Sheriff Tyraspol – Real Madryt 0:3 (0:2)

David Alaba 30’ Toni Kroos 45+1’ Karim Benzema 55’

Inter Mediolan – Shakhtar Doniec 2:0 (0:0)

Edin Dżeko 61’ 67’

W grupie D zwycięstwami awans przypieczętowały Real i Inter. „Królewscy”, m.in. dzięki 76. trafieniu w Lidze Mistrzów Francuza Karima Benzemy, pokonali na wyjeździe Sheriff Tyraspol 3:0 i z 12 punktami prowadzą w tabeli. Z kolei mistrz Włoch po dwóch bramkach doświadczonego Bośniaka Edina Dżeko wygrał z Szachtarem Donieck 2:0 i z dorobkiem 10 „oczek” jest drugi.

Zespół z Mołdawii sensacyjnie rozpoczął premierowy udział w Champions League od dwóch zwycięstw, po czym doznał trzech porażek. Wiosną będzie kontynuował przygodę z pucharami w Lidze Europy.