Euro 2020. Znakomity występ Włochów, Squadra Azzurra lepsza od Belgów

Reprezentacja Włoch kolejnym półfinalistą piłkarskich mistrzostw Europy 2020. Podopieczni Roberto Manciniego po bardzo dobrym spotkaniu pokonali w 1/4 finału reprezentację Belgii 2:1.

Włosi rozpoczęli to spotkanie bardzo zmotywowani, od samego początku stosując agresywny pressing na przeciwnikach. Już w 13. minucie po rzucie wolnym Leonardo Bonucci umieścił piłkę w siatce belgijskiej bramki, jednak radość kibiców z Italii okazała się przedwczesna. Okazało się bowiem, że strzelec gola znajdował się na pozycji spalonej.

To był sygnał ostrzegawczy dla Belgów, którzy w kolejnych minutach wyprowadzili dwie groźne akcje, zakończone strzałami Kevina De Bruyne i Romelu Lukaku. Udanymi interwencjami w tych sytuacjach popisał się jednak Gianluigi Donnarumma. Piłkarze z Półwyspu Apenińskiego skutecznie odpowiedzieli w 31. minucie. Do wybitej przez rywali piłki dopadł Marco Verratti, zagrał w pole karne do Nicolo Barelli, a piłkarz Interu uporał się z belgijskimi defensorami i strzałem w długi róg pokonał Thibaut Courtoisa.

Tuż przed przerwą podopieczni trenera Roberto Manciniego podwyższyli prowadzenie. Indywidualną akcję przeprowadził Lorenzo Insingne, wykorzystał bierność obrońców drużyny przeciwnej i przepięknym technicznym strzałem z dystansu nie dał szans golkiperowi Czerwonych Diabłów.

W ostatnich sekundach pierwszej połowy na indywidualną szarżę we włoskim polu karnym zdecydował się Jeremy Doku. Skrzydłowy Rennes padł na murawę po starciu z obrońcą i sędzia podyktował rzut karny dla Belgii. Pewnym wykonawcą jedenastki okazał się Romelu Lukaku i Italia prowadziła już tylko 2:1.

W drugiej połowie Belgowie szukali gola wyrównującego. W 61 minucie Doku zagrał do De Bruyne, a ten zagrał do Lukaku, który będąc kilka metrów od bramki trafił wprost w interweniującego Leonardo Spinazzolę.

Kilka minut później Lukaku i Dries Mertens nie potrafili skierować futbolówki do siatki po zagraniu Nacera Chadliego.

W ostatnich minutach na indywidualną akcję zdecydował się aktywny w tym meczu Doku, jednak belgijski skrzydłowy – po minięciu trzech rywali – posłał piłkę minimalnie nad poprzeczką bramki Donnarummy. Włosi obronili swoją przewagę i zwyciężyli 2:1.

Półfinałowym rywalem Squadra Azzurra będzie Hiszpania, która po serii rzutów karnych okazała się lepsza od Szwajcarii. To spotkanie zostanie rozegrane 6 lipca o godz. 21.00 na stadionie Wembley w Londynie.