Euro 2020. Niemoc Szwajcarii w konkursie jedenastek, półfinał dla Hiszpanii

Seria rzutów karnych była potrzebna do wyłonienia pierwszego półfinalisty Euro 2020. W meczu Szwajcarii z Hiszpanią po 90 minutach i dogrywce był remis 1:1. Jedenastki lepiej wykonywali gracze z Półwyspu Iberyjskiego i to oni zagrają w kolejnej fazie turnieju.

Obie ekipy w spotkaniach 1/8 finału zapewnili kibicom sporo wrażeń. Hiszpania po dogrywce pokonała Chorwację 5:3, zaś Szwajcarzy pokonali po rzutach karnych mistrzów świata – reprezentację Francji (po 90 minutach był remis 3:3).

Hiszpanie bardzo szybko zdołali wyjść na prowadzenie w meczu ćwierćfinałowym. Już w 8 minucie po rzucie rożnym piłka trafiła do Jordiego Alby, ten uderzył zza pola karnego, a tor lotu futbolówki zmienił Denis Zakaria, kompletnie myląc Yanna Sommera.

W kolejnych minutach podopieczni Luisa Enrique próbowali podwyższyć wynik ze stałych fragmentów gry, jednak próby Koke oraz Cesara Azpilicuety nie przyniosły powodzenia.

Od początku drugiej części spotkania Szwajcarzy zabrali się do odrabiania strat. Po rzucie rożnym minimalnie niecelnie główkował Denis Zakaria. Kilka chwil później w dobrej sytuacji znalazł się Steven Zuber, jednak jego strzał zdołał obronić Unai Simon. W 68 minucie Helweci dopieli swego. Błąd w tej sytuacji popełnili hiszpańscy stoperzy, którzy nie potrafili wybić piłki, która trafiła do Remo Freulera. Pomocnik Atalanty zagrał do Xerdana Shaquiriego, a ten strzałem po ziemi w długi róg bramki doprowadził do remisu.

Od 77 minuty Szwajcaria musiała radzić sobie w dziesiątkę. Bezpośrednią czerwoną kartkę za brutalny atak wyprostowanymi nogami w rywala zobaczył Freuler.

Od tego momentu Hiszpanie zaatakowali nieco odważniej. Szczególnie w dogrywce mieli kilka dogodnych sytuacji do wyjścia na ponowne prowadzenie. Już w 3. minucie dodatkowego czasu z 5 metrów do bramki nie trafił Gerard Moreno. Chwilę później Sommer wybił piłkę na rzut rożny po uderzeniu Jordiego Alby. Bramkarz Szwajcarów popisywał się kolejnymi skutecznymi interwencjami m.in. po strzałach Moreno, Oyarzabala czy Daniego Olmo.

O wszystkim musiały zadecydować rzuty karne. Już pierwszej serii pomylił się Sergio Busquets, który trafił w słupek, zaś swoją jedenastkę bezbłędnie wykonał Mario Gavranović i Helweci znaleźli się w dobrym położeniu. Od tego momentu rozpoczęła się jednak fatalna passa podopiecznych Vladimira Petkovicia. Strzały Fabiana Schaera oraz Manuela Akanjiego obronił Unai Simon, zaś Ruben Vargas posłał piłkę nad poprzeczką. Hiszpanie – z wyjątkiem Rodriego w 3 kolejce – wykorzystali wszystkie pozostałe jedenastki. Jako ostatni do futbolówki podszedł Miguel Oyarzabal i to on przypieczętował awans La Furia Roja do najlepszej czwórki Euro 2020.