Euro 2020. Dania się nie zatrzymuje. Bardzo dobra pierwsza połowa wystarczyła na Czechów

Reprezentacja Danii pokonała Czechy 2:1 w kolejnym meczu ćwierćfinałowym Euro 2020. Duńczycy rozegrali bardzo dobre zawody szczególnie w pierwszej połowie, nie dając szans rywalom na rozwinięcie skrzydeł. W drugiej części gry skupili się na defensywie, jednak rywali stać było jedynie na trafienie kontaktowe.

Spotkanie ćwierćfinałowe na stadionie w Baku ułożyło się znakomicie dla Duńczyków. Już w 5 minucie wyszli na prowadzenie do rzucie rożnym i precyzyjnej główce Thomasa Delaneya.

Kilka minut później podopieczni Kaspera Hjulmanda mogli podwyższyć prowadzenie jednak Tomas Vaclik zdołał skutecznie interweniować po strzale Mikkela Damsgaarda. W 17 minucie blisko swojego drugiego gola był Delaney, jednak nieczysto uderzył w piłkę, w efekcie czego uderzył niecelnie. Czesi próbowali odpowiedzieć po rzucie rożnym, jednak Tomas Soucek spudłował po strzale głową. W 38. minucie po raz kolejny po uderzeniu Damsgaarda musiał interweniować Vaclik. Czeski bramkarz był już jednak bezradny kilka minut później, gdy Kasper Dolberg trafił w kilku metrów po dośrodkowaniu Joakima Maehle zewnętrzną częścią stopy.

Dwubramkowa przewaga uśpiła nieco Duńczyków, którzy wyszli na drugą połowę niezbyt skoncentrowani. Szybko zauważyli to Czesi. Ze strzałami Michaela Krmencika i Antonina Baraka poradził sobie Schmeichel. Chwilę później musiał już skapitulować do uderzeniu Patricka Schicka, dla którego było to trafienie numer pięć w tym turnieju.

Z biegiem czasu nasi południowi sąsiedzi musieli się odkryć szukając wyrównania, co dawało piłkarzom z Danii możliwość wyprowadzania szybkich kontrataków. Tomas Vaclik miał pełne ręce roboty po dwóch strzałach Yussufa Poulsena oraz sytuacji sam na sam z Maehle, jednak nie dał się zaskoczyć. Czesi nie zdołali doprowadzić do remisu, w związku z czym z awansu mogli cieszyć się Duńczycy.

Dania zagra w półfinale wielkiej piłkarskiej imprezy po raz pierwszy od 1992 roku, kiedy to zszokowała piłkarski świat zdobywając tytuł mistrza Europy.