Euro 2020. Włosi mistrzami Europy! Zadecydowały rzuty karne

Reprezentacja Włoch po 53 latach sięgnęła po trofeum mistrzostw Europy. W finale rozgrywanym na Wembley „Azzuri” pokonali Anglię. Po 120 minutach był remis 1:1. Zwycięzcę wyłoniły rzuty karne (3:2), w których bohaterem stał się Gianluigi Donnarumma. Bramkarz obronił dwie „jedenastki”.

Włosi na tytuł mistrzów Europy czekali od 1968 roku. W międzyczasie dwukrotnie grali w finale turnieju, ale przegrywali zarówno z Francją w 2000 roku (2:1 po dogrywce), jak i z Hiszpanią w 2012 roku (4:0). Natomiast „Synowie Albionu” po raz pierwszy znaleźli się na tym etapie europejskich rozgrywek. Od ich ostatniego sukcesu – wygranej na mistrzostwach świata – minęło 55 lat.

Mecz zaczął się najszybciej strzelonym golem w finale mistrzostw Europy. Już w 2. minucie Kieran Trippier dośrodkował w kierunku wbiegającego w pole karne Luke’a Shawa. Niekryty wahadłowy z bliskiej odległości umieścił piłkę w siatce. „Synowie Albionu” prowadzili grę i przeważali, starając się kreować kolejne akcje. Włosi próbowali odpowiadać, ale ich ofensywa była skutecznie wykluczana z gry, przez w pierwszej połowie nie zagroziła Jordanowi Pickfordowi.

W drugiej odsłonie Włosi wyglądali zdecydowanie lepiej. Widząc przewagę rywali, Anglicy cofnęli się do defensywy. Momentami nawet dziesięciu piłkarzy z Wysp Brytyjskich ustawiało się przed własną „szesnastką” i próbowało przerywać zapędy ofensywne „Azzurich”. Świetnie przy tym spisywali się dwaj środkowi obrońcy. John Stones i Harry Maguire wydawali się być murem nie do przejścia. Wspomagał ich przy tym Jordan Pickford. Golkiper dwukrotnie bardzo dobrze spisał się przy próbach Lorenzo Insigne i Federico Chiesy.

W 67. minucie Włosi znaleźli wyłom w brytyjskiej ścianie. Po rzucie rożnym polu karnym doszło do zamieszania. W tej sytuacji najlepiej odnalazł się Leonardo Bonucci, który pewnym strzałem doprowadził do wyrównania. Stał się tym samym najstarszym zdobywcą gola w finale mistrzostw Europy.

Szansę na trafienie miał jeszcze Domenico Berardi, ale przestrzelił. 90 minut nie przyniosło rozstrzygnięcia. Potrzebna więc była dogrywka.

W dodatkowych 30 minutach mecz się wyrównał. Zespoły miały swoje okazje. Dobrze jednak spisywali się zarówno golkiperzy, jak i defensorzy obu ekip. W efekcie o zwycięstwie rozstrzygnąć musiały rzuty karne. Konkurs „jedenastek” rozpoczął się pewnymi strzałami Domenico Berardiego oraz Harry’ego Kane’a. W drugiej serii szala zwycięstwa przeważyła się na korzyść Anglików. Jordan Pickford wyczuł intencje Andrei Belottiego. Później jednak pomylił się Marcus Rashford. Napastnik Manchesteru United trafił w słupek, dzięki czemu Włosi wrócili do gry. Federico Bernardeschi wykorzystał swoją „jedenastkę”, a chwilę później mógł podziwiać popisy Gianluigiego Donnarummy. Golikper najpierw obronił strzał Jadona Sancho, a później powstrzymał Bukayo Sakę, zapewniając „Azzurim” tytuł mistrzów Europy.

Reprezentacja Włoch w 2018 roku nie zakwalifikowała się do mistrzostw świata, przechodząc ogromny kryzys. W bardzo szybkim czasie zdołali jednak się pozbierać i stworzyć drużynę na miarę najlepszej drużyny Starego Kontynentu.