Liga Europy. Villarreal z historycznym sukcesem! 22 rzuty karne w konkursie

Piłkarze Villarrealu CF zostali triumfatorami Ligi Europy w sezonie 2020/2021. To historyczny sukces klubu z miasta liczącego niewiele ponad 50 tysięcy mieszkańców. W finale rozgrywek „Żółta Łódź Podwodna” pokonała – po serii rzutów karnych – Manchester United 11:10.

Podopieczni Unaia Emery’ego, choć zaczęli mecz dość nieśmiało, z czasem uporządkowali sprawy na boisku i w 29. minucie – całkiem zasłużenie – wyszli na prowadzenie. Zaczęło się od faulu Edinsona Cavaniego na Danielu Parejo. Do piłki ustawionej na 40. metrze od bramki rywali podszedł sam poszkodowany. Były zawodnik Valencii dośrodkował z rzutu wolnego w pole karne, a tam najlepiej zachował się Gerard Moreno, który uderzeniem z bliskiej odległości nie dał szans Davidowi de Gei.

Manchester odpowiedział 10 minut po przerwie. Wówczas – po centrze z rzutu rożnego – jeden z graczy Villarrealu wybił futbolówkę poza „szesnastkę”. Dopadł do niej Marcus Rashford i huknął bez zastanowienia. Piłka odbiła się jeszcze od Scotta McTominaya i trafiła pod nogi Edinsona Cavaniego. Urugwajczyk nie mógł zmarnować nadarzającej się okazji, pewnie pokonując strzałem z kilku metrów zdezorientowanego golkipera hiszpańskiej drużyny.

W dalszej fazie spotkania żaden z zespołów nie potrafił wypracować sobie większej przewagi. Brakowało dobrych i klarownych sytuacji podbramkowych z obu stron, a gra toczyła się głównie w środkowej strefie boiska. Tym samym sędzia Clement Turpin musiał zarządzić dogrywkę, która również nie przyniosła rozstrzygnięcia. O wszystkim zadecydowały więc rzuty karne.

W konkursie „jedenastek” lepsi okazali się przedstawiciele La Liga, a do wyłonienia zwycięzcy potrzebnych było aż 11(!) serii. Do tego momentu zarówno jedni, jak i drudzy bezbłędnie uderzali z wapna. W końcu zimnej krwi zabrakło Davidowi de Gei. Intencję bramkarza „Czerwonych Diabłów” wyczuł Geronimo Rulli, parując futbolówkę na bok.

Dzięki temu, Villarreal osiągnął największy sukces w historii klubu, wygrywając Ligę Europy. Swoisty patent na te rozgrywki ma Unai Emery. Hiszpański szkoleniowiec wywalczył bowiem to trofeum po raz czwarty w karierze, co jest absolutnym rekordem. Wcześniej trzykrotnie triumfował z Sevilla FC (w latach 2014-2016). W nagrodę „Żółta Łódź Podwodna” wystąpi w fazie grupowej Ligi Mistrzów, a nieco wcześniej zagra także w meczu o Superpuchar Europy.