Euro 2020. Ukraina ostatnim ćwierćfinalistą

W ostatnim meczu 1/8 finału mistrzostw Europy reprezentacja Ukrainy po dogrywce pokonała Szwecję 2:1. Bramkę na wagę awansu w 121. minucie meczu zdobył Artem Dowbyk.

Pierwsze poważne zagrożenie stworzyła sobie drużyna naszych wschodnich sąsiadów. W 11. minucie Roman Jaremczuk wymienił podania z Andrijem Jarmolenko i znalazł się w dogodnej sytuacji. Jego strzał z okolicy jedenastego metra obronił jednak Robin Olsen. Po niespełna godzinie gry Jarmolenko ponownie znalazł się w polu karnym rywali. Minął Emila Forsberga i zewnętrzną częścią stopy przerzucił futbolówkę do Ołeksandra Zinczenko. Zawodnik Manchesteru City natychmiast uderzył, nie dając większych szans szwedzkiemu golkiperowi.

Podopieczni Janne Anderssona odpowiedzieli w 43. minucie. Alexander Isak podał do Emila Forsberga. Pomocnik zdecydował się na oddanie strzału z ok. 20 metrów. Piłka odbiła się od jednego z defensorów reprezentacji Ukrainy i wpadła do siatki. Heorhij Buszczan nie miał żadnych szans na reakcję.

Po zmianie stron bliscy ponownego wyjścia na prowadzenie byli podopieczni Andrija Szewczenki. Jarmolenko poprowadził akcję prawą stroną, po czym podał do wbiegającego w „szesnastkę” Serhija Sydorczuka. Boczny obrońca trafił jedynie w słupek.

Szwedzi skontrowali niemalże natychmiast. Alexander Isak rozciągnął atak do nadbiegającego z lewej strony Emila Forsberga. Pomocnik poprowadził piłkę w pole karne rywali, po czym oddał techniczny strzał. Ukrainę także uratował słupek. Drużyna „Trzech Koron” rozkręcała się z każdą akcją. W 66. minucie Heorhij Buszczan zdołał obronić groźny strzał Dejana Kulusevskiego, a chwilę później ponownie spróbował Forsberg. Tym razem zawodnik RB Lipsk trafił w poprzeczkę. Na tym zakończyły się groźne sytuacje po obu stronach. Po raz czwarty w mistrzostwach Europy 2020 doszło więc do dogrywki.

Dodatkowe pół godziny gry zaczęło się dość spokojnie. Żadna z drużyn nie forsowała tempa. W 98. minucie doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Marcus Danielson podniesioną nogą zaatakował Artema Besedina i trafił w kolano napastnika. Początkowo zawodnik za faul został ukarany żółtą kartką. Po wideoweryfikacji sędzia Daniele Orsato zmienił jednak decyzję i wyrzucił piłkarza z boiska. Murawę z powodu kontuzji musiał także opuścić sam Besedin.

Przewaga liczebna Ukraińców nie była zbyt widoczna. Podopieczni Andrija Szewczenki dłużej utrzymywali się przy piłce, ale nie mieli pomysłu na przebicie się przez defensywę rywali. Zmieniło się to w doliczonym czasie drugiej części dogrywki. W 121. minucie Szwedom zabrakło koncentracji, przez co nie zdołali upilnować Artema Dowbyka. Ten wykorzystał sytuację i pewnie sfinalizował dośrodkowanie Ołeksandra Zinczenki.

Reprezentacja Ukrainy została więc ostatnim ćwierćfinalistą. Jej rywalem w 1/4 finału mistrzostw Europy będzie reprezentacja Anglii. Mecz odbędzie się 3 lipca o godz. 21.00 na Stadio Olimpico w Rzymie.