fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Euro 2016. Grosicki, Kapustka czy Błaszczykowski?

Selekcjoner Adam Nawałka przed czwartkowym starciem z Niemcami ma nielada „problem“ z obsadzeniem pozycji skrzydłowych. Wracający po kontuzji Kamil Grosicki mógłby bowiem zastąpić na lewej stronie pomocy Bartosza Kapustkę, który był jednym z bohaterów meczu z Irandią Północną. 19letniego zawodnika Cracovii trener reprezentacji Polski co prawda jest wstanie przesunąć na przeciwny sektor boiska, ale tam ważną rolę odgrywa Jakub Błaszczykowski.


Bartosz Kapustka to zawodnik bardzo elastyczny, jak mówią Anglicy – „flexible“. Może grać zarówno na lewym, jak i prawym skrzydle, ale także w środku pomocy blisko napastników. Na tej pozycji często grał w Cracovii, której na codzień jest zawodnikiem. Po spotkaniu z Irlandią Północną, dało się usłyszeć głosy, że Kapustka był najlepszy w polskiej drużynie. Trudno się z tym nie zgodzić. Jego szarże rozrywały obronę rywali. Trzeba postawić sprawę jasno – jeszcze dziewięć dni temu nikt nie powiedziałby, że popularny „Kapi“ zagra od początku w starciu z zespołem Martina O‘Neilla. Liczyliśmy na dobrze dysponowanego Kamila Grosickiego, który miał za sobą świetne eliminacje i zdecydowanie najlepszy sezon w karierze.

Group C Poland vs Northern IrelandGdyby nie kontuzja, której „Grosik“ nabawił się w meczu z Litwą, nikt nie podważyłby pozycji piłkarza Stade Rennais na lewej flance drużyny narodowej. Do „kłótni“ o obsadę skrzydeł włączył się Jakub Błaszczykowski. Zawodnik Borussii Dortmund jeszcze trzy lata temu był kapitanem i jednym z filarów reprezentacji. Dziś jest bardzo ważnym ogniwem tak na boisku, jak i w szatni biało-czerwonych. W konfrontacji z Irlandią Północną rozegrał dobre zawody i właściwie jego pozycja nie powinna być zagrożona w kontekście jutrzejszego starcia z aktualnymi mistrzami świata.

Na portalach społecznościowych rozpętała się burza o to, kto powinien wyjść w podstawowym skaładzie przeciwko Niemcom. „Kapustka za Kubę, a na lewą naturalnie Grosicki!“ Pojawia się pytanie – po co Nawałka ma coś mieszać na pozycjach skrzydłowych? Duet Kapustka – Błaszczykowski sprawdził się w stu procentach. „Kapi“ był groźny i zachwycił ekspertów całej piłkarskiej Europy. „Kuba“ dał asystę i pokazał, że wciąż jest dobrym pomocnikiem. Poza tym, zastanówmy się, czy dobrym posunięciem dla młodziutkiego Kapustki będzie zmienianie jego pozycji w każdym meczu? Bartek dopiero co nabiera doświadczenia w wielkim turnieju – na pewno nie jego ostatnim – ale gdzieś jest ta fizyczna i psychiczna granica tego młodego piłkarza.

Bartosz KapustkaKamil Grosicki

W pierwszej jedenastce na spotkanie z Niemcami może zabraknąć miejsca dla Grosickiego. Nie ma potrzeby kombinować w środku pola, gdzie swoje zadanie w niedzielnym pojedynku wykonali Krzysztof Mączyński oraz Grzegorz Krychowiak. Adam Nawałka na pewno podejmie możliwie najlepszą decyzję, kierując się tylko dobrem reprezentacji. Może „Grosik“ jest bardziej doświadczony niż Kapustka, ale to pomocnik Pasów zbierał pochwały od Rio Ferdinanda czy Garego Linekera i jest na ustach wszystkich ekspertów w Europie.

Maksymilian Kosowski/Sport.RIRM

drukuj