Ekstraklasa. Nafciarze przełamali niekorzystną passę i pokonali Arkę

Wisła Płock pokonała na własnym boisku zespół Arki Gdynia 2:0 w ramach 18. kolejki Lotto Ekstraklasy. Nafciarze tym samym przerwali serię czterech ligowych meczów z rzędu bez zwycięstwa.

Gospodarze w ostatnim czasie nie imponowali formą. W czterech poprzednich spotkaniach Nafciarze nie wywaliczyli bowiem nawet oczka, notując bilans bramkowy 3:9. Arka z kolei, po przegranych derbach z Lechią Gdańsk (0:1), wróciła na właściwe tory, wygrywając dwa ligowe pojedynki i w międzyczasie awansowała do półfinału Pucharu Polski. Jedni walczyli więc o przełamanie, drudzy zaś – o zrównanie się punktami z piątym Lechem Poznań.

Podbudowani ostatnimi wynikami gdynianie przejęli inicjatywę od pierwszego gwizdka sędziego i starali się zamknąć rywali na ich połowie. Nie przełożyło się to jednak na początku na wiele sytuacji podbramkowych. W 8. minucie Mateusz Szwoch oddał strzał z dystansu, który bez problemów obronił Seweryn Kiełpin. Z czasem mecz zaczął się coraz bardziej wyrównywać, aż w końcu to gospodarze doszli do głosu. W 22. minucie Pavels Steinbors nie porozumiał się z Michałem Marcjanikiem, przez co piłkę sprzed nosa bramkarzowi zabrał Jose Kante i wpisał się na listę strzelców. Całą sytuację sprawdzono jeszcze poprzez system VAR, ponieważ sędzia boczny sygnalizował „spalonego”.

Chwilę później mogło być już 2:0. Giorgi Merebaszwili zacentrował na głowę gwinejskiego napastnika, a arbiter po raz kolejny musiał posiłkować się wideoweryfikacją. Ostatecznie gol nie został uznany, gdyż futbolówka nie przekroczyła lini bramkowej. Płocczanie dalej naciskali. W 30. minucie Semir Stilić uruchomił Merebaszwiliego, który wykonał zwód i został sfaulowany w polu karnym przez Tadeusza Sochę. Do „jedenastki” podszedł Nico Varela. Skrzydłowy uderzył płasko po ziemi, jednak jego intencje wyczuł Pavels Steinbors i wciąż na tablicy świetlnej widniało 1:0.

Napór zawodników Jerzego Brzęczka został przełamany przez Rubena Jurado. Snajper znalazł się w sytuacji sam na sam z Sewerynem Kiełpinem i to golkiper wyszedł z tego pojedynku zwycięsko. Przebłysk gości szybko odszedł w niepamięć za sprawą Nico Vareli. Kante na połowie rywali odebrał piłkę Antoniemu Łukasiewiczowi, a następnie zagrał na prawą flankę do Giorgiego Merebaszwiliego. Ten z kolei zacentrował do znajdującego się w „szesnastce” Urugwajczyka, który dopełnił jedynie formalności. Tuż przed przerwą Seweryn Kiełpin ponownie uchronił swój zespół przed utratą golą, powstrzymując po raz drugi Rubena Jurado.

Po zmianie stron gospodarze nie odpuszczali, lecz nie stworzyli sobie zbyt wielu dogodnych sytuacji na podwyższenie wyniku. Najpierw Damian Szymański sprawdził Pavelsa Steinborsa, a chwilę później zakotłowało się w polu karnym gdynian. Próba napastnika Nafciarzy została zablokowana. Futbolówkę zebrał jeszcze Merebaszwili. Skrzydłowy zamiast uderzyć, zdecydował się na zagranie do Jose Kante, który próbował zaskoczyć bramkarza piętką, jednak i to zagranie zostało powstrzymane. W 77. minucie Kante dostał dobre podanie, odwrócił się z piłką i oddał strzał z kilkunastu metrów, ale na wysokości zadania stanął golkiper żółto-niebieskich. W końcowym fragmencie spotkania Konrad Michalak miał okazję do zdobycia swojego pierwszego gola w Lotto Ekstraklasie. Pomocnik stanął „oko w oko” z bramkarzem, lecz przegrał ten pojedynek.

Ostatecznie Wisła pokonała Arkę 2:0, dzięki czemu przełamała złą passę czterech ligowych meczów z rzędu bez zwycięstwa i zrównała się punktami z dziewiątą w tabeli Lechią Gdańsk. Podopieczni Leszka Ojrzyńskiego spadli z kolei na ósmą lokatę w stawce.