Dramat z happy endem! Kostaryka ćwierćfinałowym rywalem Holandii!

Reprezentacja Kostaryki awansowała do ćwierćfinału piłkarskich mistrzostw świata w Brazylii. Drużyna z Ameryki Środkowej pokonała w serii rzutów karnych Grecję 5:3. Po dogrywce na tablicy wyników widniał remis 1:1. Bohaterem zwycięskiego zespołu został bramkarz Keylor Navas, który popisał się kilkoma znakomitymi interwencjami w czasie meczu, a w serii jedenastek obronił strzał Theofanisa Gekasa. Kostarykanie awansowali do 1/4 finału mundialu po raz pierwszy w historii.

Kostarykanie przystępowali do tego spotkania świadomi swojej siły, wszak w pokonanym polu pozostawili już takie ekipy jak Włochy i Urugwaj. Grecy wywalczyli awans rzutem na taśmę, gdy w ostatnim swoim meczu grupowym ograli Wybrzeże Kości Słoniowej 2:1. Dla obu zespołów awans do ćwierćfinału brazylijskiego turnieju byłby historycznym osiągnięciem, więc motywacji piłkarzom nie brakowało.

Pierwsze minuty to ostrożna gra z obu stron, typowe badanie przeciwnika. Żadna z drużyn przez pierwsze dwa kwadranse nie stworzyła klarownych sytuacji strzeleckich. Kapitalną okazję do otwarcia wyniku pojedynku miał w 37.minucie Dimitris Salpingidis, ale jego uderzenie z 7 metrów znakomicie obronił Keylor Navas. Do przerwy żadnemu z zespołów nie udało się pokonać bramkarza przeciwnika.

Drugą połowę od mocnego uderzenia zaczęła Kostaryka. W 52. minucie płasko w pole karne zagrał Cristian Bolanos, a na bramkę Greków uderzył Bryan Ruiz. Piłka nie została kopnięta mocno, ale na tyle precyzyjnie, że Karnezis tylko odprowadził ją wzrokiem do bramki. Po stracie gola zawodnicy z Hellady ruszyli do ataku. W 66. minucie drugą żółtą kartkę, a w konsekwencji czerwoną ujrzał Oscar Duarte. Podopieczni Fernando Santosa przycisnęli jeszcze mocniej, ale przeszkodą nie do pokonania był Navas, który bronił nawet w sytuacjach wydawało się beznadziejnych. Kostarykanie bronili się dzielnie, ale skapitulowali w doliczonym czasie gry. Po strzale Geksa piłkę odbił Navas, a skuteczną dobitką popisał się Sokratis Papastathopoulos.

Wydawało się, że w dogrywce przewaga liczebna Greków zapewni im gola a w konsekwencji zwycięstwo. Stało się jednak inaczej. Piłkarzy z Hellady w zasadzie w pojedynkę powstrzymał golkiper zespołu z Ameryki Północnej. O wszystkim rozstrzygnąć miały rzuty karne.

Piłkarze obu reprezentacji strzelali bezbłędnie aż do czwartej serii. Wtedy to z jedenastu metrów uderzał Gekas, ale Navas wyczuł jego intencje i obronił. Decydującego karnego wykorzystał Umana i w ten sposób Kostaryka po raz pierwszy w historii dostała się do czołowej ósemki mundialu! W tej fazie turnieju Navas i spółka zagrają z Holandią. Faworytem zapewne będą Pomarańczowi, ale Kostarykanie już pokazali, że są w stanie pokonać każdego.

Kostaryka – Grecja 1:1 (0:0, 1:1, 1:1), rzuty karne 5:3