Holandia z brązowym medalem

Holandia brązowym medalistą piłkarskich mistrzostw świata. W meczu o trzecie miejsce podopieczni Louisa van Gaala pokonali gospodarzy turnieju Brazylijczyków 3:0. Bramki dla zwycięzców zdobyli Robin van Persie,  Daley Blind oraz Georginio Wijnaldum.

Oba zespoły rozpoczęły dzisiejszy mecz w nieco zmienionych składach. Do drużyny Brazylii powrócił Thiago Silva, który pauzował w spotkaniu z Niemcami z powodu nadmiaru żółtych kartek. Z kolei w ekipie Holandii po raz pierwszy na mundialu od pierwszych minut zagrał Jordy Clasie.

Mecz o trzecie miejsce, nazywany finałem pocieszenia, znakomicie rozpoczął się dla podopiecznych Louisa van Gaala. Już w drugiej minucie sędzia Djamel Haimoudi podyktował rzut karny za faul Thiago Silvy na Arjenie Robbenie,  a „jedenastkę” na gola pewnie zamienił Robin van Persie. Stracona bramka nie pobudziła jednak Brazylijczyków, którzy co prawda próbowali atakować, ale wszystkie ich szarże rozbijane były przez świetnie dysponowaną obronę rywali. Za to Holendrzy byli o wiele konkretniejsi i po upływie kwadransa gry prowadzili już 2:0. Tym razem na listę strzelców wpisał się Daley Blind, wykorzystując złe wybicie Davida Luiza. W dalszej części spotkania „Canarinhos” próbowali odpowiadać strzałami Oscara i Maxwella, lecz za każdym razem na posterunku był Jasper Cillessen. Z drugiej strony niegroźnie uderzał Jonatahan de Guzman. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się dwubramkowym prowadzeniem „Oranje”.

Obraz gry nie zmienił się znacząco w drugiej części spotkania. Piłkarze van Gaala cały czas kontrolowali wydarzenia na boisku i praktycznie nie dopuszczali do większego zagrożenia pod własną bramką. Gospodarzy mundialu stać było tylko na pojedyncze próby autorstwa Davida Luiza, Ramiresa czy Hulka. Warto jednak zaznaczyć, że w sześćdziesiątej ósmej minucie główny arbiter spotkania powinien był wskazać na „wapno” po przewinieniu na Oscarze. Pomimo starań Brazylijczyków goście zadali trzeci cios w doliczonym czasie gry. Po błyskawicznej akcji Daryl Jaanmat dośrodkował w stronę Georginio Wijnalduma, a ten pokonał strzałem z kilku metrów bezradnie interweniującego Julio Cesara .

Tym samym Holendrzy zdobyli czwarty w historii medal mistrzostw świata – po raz pierwszy brązowego koloru. Z kolei dla podopiecznych Luiza Felipe Scolariego tegoroczny mundial zakończył się kompletną klapą. Drużyna, która po dwunastu latach przerwy, miała odzyskać Puchar Świata, została z niczym.

Brazylia Holandia 0:3

Robin van Persie 3’ (k.) Daley Blind 16’ Georginio Wijnaldum 90’

Brazylia: Julio Cesar – Maicon, David Luiz, Thiago Silva, Maxwell – Paulinho (Hernanes 57’), Luiz Gustavo (Fernandinho 46’) – Ramires (Hulk 73’), Oscar, Willian – Jo

Holandia: Jasper Cillessen (Michel Vorm 90’) – Stefan de Vrij, Ron Vlaar, Bruno Martins Indi – Dirk Kuyt, Georginio Wijnaldum, Jordy Clasie (Joel Veltman 90’), Daley Blind (Daryl Janmaat 70’) – Jonathan de Guzman – Robin van Persie, Arjen Robben

Żółte kartki: Thiago Silva, Fernandinho, Oscar (Brazylia) oraz Arjen Robben, Jonathan de Guzman (Holandia)

Sędzia: Djamel Haimoudi (Algieria)