[TYLKO U NAS] L. Majchrzak o zakładach w Dąbrowie Górniczej: Liczymy na uruchomienie pieca numer 3 i wyremontowanie pieca nr 2, dzięki czemu ryzyko zwolnień przestanie istnieć

Datę uruchomienia pieca numer 3 z własnej inicjatywy ogłosił zarząd spółki. Podano wtedy, że będzie to między 10 a 20 grudnia 2022 roku. Byliśmy mile zaskoczeni. Kilka dni później radość została zmącona, ponieważ podano, że termin został przesunięty. Nie podano przy tym dokładnej daty (…). Liczymy na to, że dojdzie do uruchomienia wielkiego pieca, a następnie wyremontowany zostanie piec numer 2. Dzięki temu od połowy roku zaczniemy pracować w oparciu o dwa wielkie piece, czyli na normalnym poziomie produkcyjnym. Wtedy ryzyko ewentualnych zwolnień przestanie istnieć – powiedział Lech Majchrzak, przewodniczący „Solidarności” ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej, w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] A. Macierewicz: Mamy jednoznaczne techniczne, prawne i polityczne zdefiniowanie tego, co naprawdę stało się w Smoleńsku. Do katastrofy doszło na skutek działania Federacji Rosyjskiej

Nasz kraj jako pierwszy został terrorystycznie zaatakowany przez Federację Rosyjską, gdy 10 kwietnia 2010 roku został zamordowany śp. prezydent Lech Kaczyński i cała elita wojskowa oraz duża część elity społecznej (…). Mamy jednoznaczne techniczne, prawne, jak i polityczne zdefiniowanie tego, co naprawdę się stało. Do katastrofy doszło na skutek działania Federacji Rosyjskiej. Uchwała Sejmu jednoznacznie pokazuje całemu światu, jakie jest stanowisko Polski – powiedział poseł Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej, w czwartkowym felietonie z cyklu „Głos Polski” w TV Trwam.

[TYLKO U NAS] Wicemin. P. Uściński o programie „Pierwsze mieszkanie”: To kredyt o niskiej stopie procentowej, który będzie można wziąć na zakup pierwszego mieszkania. W ramach projektu można pozyskać mieszkanie na rynku pierwotnym i wtórnym, ale także wybudować czy kupić dom

Jest to kredyt o niskiej stopie procentowej, o wysokości 2 procent, który będzie można wziąć na zakup pierwszego mieszkania. Nie dotyczy on jednak osób, które kupują kolejne mieszkanie. Osoby chcące pozyskać kredyt, muszą być w miarę młode, tzn. nie ukończyły jeszcze 45 lat. Oczywiście w ramach projektu można pozyskać mieszkania zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, można wybudować czy kupić swój własny dom. Przez pierwsze 10 lat kredyt oprocentowany jest na 2 proc., a różnice między oprocentowaniem pokryje państwo (…). Kredyt może wynosić do 500 tys. złotych, jeżeli bierze go osoba pojedyncza, natomiast jeżeli to jest rodzina, małżeństwo albo ktoś z dzieckiem, to wtedy można uzyskać nawet 600 tys. zł kredytu – wyjaśnił Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] Wicemin. M. Gróbarczyk o budowie toru wodnego do Elbląga: Jest dla nas nieco zastanawiające, że mamy środki, chęci i determinację do realizacji działania, a miasto dalej czeka z decyzją

Jest dla nas nieco zastanawiające, że mamy środki, chęci i determinację do realizacji działania (…), a miasto dalej czeka z decyzją. Nawołuję do tego, by prezydent nie organizował akcji medialnych, ale przystąpił do działania (…). Właśnie na tym polega cały szkopuł, że my jesteśmy gotowi do zawarcia daleko idących umów, bo na ten cel jest przygotowane 100 milionów złotych (…). My po prostu dalej czekamy na decyzję miasta i zgodę. Jeżeli oficjalnie będzie potwierdzenie, to natychmiast przystąpimy do działania, żeby jak najszybciej zakończyć etap dogadywania się. Najważniejsze jest to, abyśmy jak najszybciej uruchomili port – mówił Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] F. Frąckowiak o śp. prof. J. Szaniawskim: Był po prostu dziennikarzem, który nie zgadzał się na okupację sowiecką

Komunistyczne sądy uznały, że był agentem amerykańskiego wywiadu, co nie było prawdą. Był po prostu dziennikarzem, który nie zgadzał się na okupację sowiecką i na zniewolenie Polski. Sąd Najwyższy, uniewinniając go od zarzutów z okresu PRL, uznał, że był on ostatnim więźniem politycznym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej – mówił o śp. prof. Józefie Szaniawskim jego syn, Filip Frąckowiak, dyrektor Muzeum Zimnej Wojny im. gen. Ryszarda Kuklińskiego, radny miasta stołecznego Warszawy, w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja. W najbliższą niedzielę odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica poświęcona prof. Józefowi Szaniawskiemu.

[TYLKO U NAS] P. Jaki: Nowelizacja ustawy o SN niszczy polską konstytucję, stawia prawo europejskie nad polską konstytuują, niszczy Trybunał Konstytucyjny. Wstyd, że coś takiego zostało przedstawione

Byłoby mi wstyd coś takiego przedstawiać, dlatego że ta ustawa niszczy polską konstytucję, stawia prawo europejskie nad polską konstytucją, niszczy Trybunał Konstytucyjny – wyroki TK przestają mieć w Polsce znaczenie. Ta ustawa zakłada, że każdy sędzia będzie mógł kwestionować status innego sędziego, w ogóle strona postępowania będzie mogła kwestionować bez żadnych ograniczeń status innego sędziego, mimo że ten status jest bardzo precyzyjnie określony w konstytucji, w utrwalonym orzecznictwie – mówił w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Patryk Jaki, poseł do Parlamentu Europejskiego z Solidarnej Polski.

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki o propozycjach KE wprowadzających organy ds. równości: To rozwiązania stwarzające możliwość unijnym instytucjom promowanie ideologii gender

Według propozycji KE mają zostać powołane organy ds. równości, które mają monitorować przestrzeganie zasady równościowych, sporządzać regularne sprawozdania oraz przekazywać je do UE. Natomiast Unia ma też ustanowić wspólne wskaźniki, które maiłyby oceniać realizację tzw. kwestii równościowych. Te rozwiązania stwarzają możliwość do tego, żeby instytucje unijne promowały ideologię gender – mówił dr Krzysztof Kawęcki, politolog, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

[NASZ WYWIAD] Sz. Wójcik: Trzeba głośno stawać w obronie rolnictwa i walczyć o jego rozwój. Zatrzymanie gospodarki w czasie pandemii, wojna,  a zarazem kryzys gospodarczy, zweryfikowały wiele naszych planów, wizji oraz wyobrażeń o przyszłości

Szczególnie teraz trzeba głośno stawać w obronie rolnictwa i walczyć o jego rozwój. Zatrzymanie gospodarki w czasie pandemii, wojna, a zarazem kryzys gospodarczy, zweryfikowały wiele naszych planów, wizji oraz wyobrażeń o przyszłości. Wniosek, który należy z pewnością wyciągnąć to mówiący o tym, że bezpieczeństwo żywnościowe stanowi jeden z najważniejszych obszarów, którym wszyscy powinniśmy być zainteresowani – powiedział Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, w wywiadzie dla portalu radiomaryja.pl.

[TYLKO U NAS] Dr J. Hajdasz o stanie wojennym: Wyprowadzenie wojska i milicji przeciwko ludziom było zbrodnią na całym narodzie

Wyprowadzenie wojska i milicji na ulice przeciwko ludziom było zbrodnią na całym narodzie. „Solidarność” przecież nie walczyła zbrojnie – jej narzędziem walki był strajk, a raczej groźba strajku, bo strajk zawsze był nazywany bronią ostateczną – mówiła dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w środowym felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” wyemitowanym na antenie Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] K. Smoliński o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym: Środki z KPO są nam potrzebne, dlatego idziemy na ustępstwa

Komisja Europejska postępuje wbrew traktatom oraz umowom, które łączą Polskę z UE, ale jesteśmy w trudnej sytuacji związanej z wojną. Rok temu nasza sytuacja była zdecydowanie lepsza, jeżeli chodzi o finanse, a szczególnie gdy chodzi o pozyskiwanie środków zewnętrznych. Dla świata jesteśmy obecnie krajem przyfrontowym, a jeszcze nieszczęście, które stało się w Przewodowie, przekonuje, iż nie tylko przyfrontowym, ale już frontowym. To powoduje, że uciekają nam środki międzynarodowe – mówił Kazimierz Smoliński, poseł PiS w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

[TYLKO U NAS] Dr A. Bartoszewicz: Do końca nie rozumiem oczekiwania, że KPO „magicznie” zmieni pozycję Polski. Inwestycje, które należy wykonać w ramach KPO, musimy początkowo prefinansować ze środków własnych i my to realizujemy

Do końca nie rozumiem oczekiwania, że KPO „magicznie” zmieni pozycję Polski. Inwestycje, które musimy wykonać w ramach KPO, musimy początkowo prefinansowań ze środków własnych i my to realizujemy. Część działań z KPO odbywa się w tym momencie, a następne będą się dopiero odbywać. Rozumiem, że z punktu widzenia przepływów pieniężnych jest ważne, żeby w pewnym momencie zasilić finanse publiczne środkami z KPO, ale trzeba liczyć się tym, że te środki będą musiały być zwracane. Tak więc szacowanie jego nadzwyczajnej mocy wydaje mi się, że jest nadużyciem i raczej jest ogromną grą polityczną i lękiem z racji tego, iż społeczeństwo nie do końca rozumie, co to jest KPO i jeżeli okazałoby się, że tego nie dostaniemy, to partia rządząca miałaby duże problemy z procesem wyborczym. Świat się nie zawali, nawet jeśli okazałoby się, że środki z Krajowego Planu Odbudowy nie wpłynęły do Polski. KPO jeśli będzie jako dodatkowy strumień pieniądza, to poprawi przepływ pieniężny, ale nie spowoduje niczego nadzwyczajnego – wskazał dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] Wicemin. M. Małecki: Dzięki ambitnej, dalekowzrocznej polityce obecnego rządu Polska nie musi dziś używać rosyjskiego gazu

Już obywamy się bez rosyjskiego gazu. Dzięki ambitnej, dalekowzrocznej polityce rządu Polska nie musi dziś używać rosyjskiego gazu. Obecnie popyt na gaz wynosi około 17 mld metrów sześciennych rocznie, z czego blisko 4 mld metrów sześciennych gazu wydobywamy w kraju. Do końca kontraktu jamalskiego do naszego kraju wpływało około 9 mld metrów sześciennych gazu. Teraz zastąpiliśmy to gazem z Norwegii. Dodatkowo mamy przepustowość terminalu w Świnoujściu, która wynosi około 6,5 mld metrów sześciennych gazu, a w kolejnym roku przekroczymy 8 mld metrów sześciennych gazu. W tym roku do Świnoujścia wpłynie rekordowa liczba statków, bowiem liczymy, że aż 58 metanowców zawinie do Świnoujścia w skali roku. To wypełnia w całości zapotrzebowanie na gaz w Polsce – mówił Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.