Wicemin. M. Gróbarczyk o porcie w Elblągu: Zastosujemy rozwiązanie, które pozwoli na rozwój portu. Operatorzy będą mieli szansę pozyskać środki i zmodernizować swoje nabrzeża

Obecnie polskie porty rozwijają się w bardzo szybkim tempie, poszukując nowych terenów. Do tego świetnie służyłby Elbląg. Przygotowaliśmy na tę okoliczność 100 mln złotych. Zastosujemy rozwiązanie, które pozwoli na rozwój portu, ponieważ operatorzy będą mieli szansę pozyskać środki i zmodernizować swoje nabrzeża. Tutaj największym problemem nie jest pogłębienie toru, ale umocnienie nabrzeży tak, żeby po pogłębieniu toru nie zawaliły się – powiedział wiceminister infrastruktury, Marek Gróbarczyk, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej, w audycji „Aktualności dnia”.

A. Jaworski w Radiu Maryja: Im szybciej dowiemy się o tym, że powinniśmy rozpocząć leczenie, tym łatwiej możemy poprawić stan swojego zdrowia

Z profilaktyką jest bardzo źle. Doskonale wiemy, że przynajmniej 25 proc. Polaków nie bada się profilaktycznie. Bardzo dużo młodych nie bada się regularnie, a wiedza na temat koniczności badań jest niestety bardzo mała. Jednak wiemy, że dzięki akcji „Zdrowe Życie” (…) udało się zachęcić Polaków do tego, aby skorzystali z tych badań (…). Im szybciej dowiemy się o tym, że powinniśmy rozpocząć leczenie, tym łatwiej jest poprawić stan swojego zdrowia – mówił prezes PZU Zdrowie, Andrzej Jaworski, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

M. Matuszewski: Jeżeli Donald Tusk nadal będzie epatował agresją wobec PiS, to może się to skończyć atakiem fizycznym wymierzonym nie tylko w polityków Prawa i Sprawiedliwości, ale także na ludzi, którzy pracują w urzędach, gdzie rządzi Zjednoczona Prawica

Nie wolno doprowadzać do tego, żeby była jakaś wojna ze strony Platformy Obywatelskiej wobec Prawa i Sprawiedliwości. Doskonale wiemy, że to już jest tylko krok w stronę agresji fizycznej. Jeżeli Donald Tusk nadal będzie epatował agresją wobec Prawa i Sprawiedliwości, to może się to skończyć jakimś atakiem fizycznym i to nie tylko na polityków Prawa i Sprawiedliwości, ale także na ludzi, którzy pracują w urzędach, gdzie rządzi Prawo i Sprawiedliwość oraz w innych instytucjach, które są pod jurysdykcją rządową. To jest zła droga i apelujemy, żeby Platforma Obywatelska nią nie szła – podkreślił Marek Matuszewski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

J. M. Pawłowicz: Ci, którzy walczyli i zginęli w Powstaniu Warszawskim, są bohaterami i wzorem do naśladowania, ale dużo ciężej było pracować, przeżyć i patrzeć na to, co dzieje się w kraju. Wszyscy marzyli o wolnej Polsce

Ci, którzy walczyli i ci, którzy zginęli, są dla nas bohaterami i wzorem do naśladowania, ale dużo ciężej było pracować, dużo ciężej było przeżyć i patrzeć na to, co dzieje się w kraju. Wszyscy marzyli o wolnej Polsce. Oni nie marzyli o Polsce, gdzie będą rządzić Sowieci. Oni nie marzyli o Polsce, gdzie będzie bezpieka, gdzie ich koledzy będą katowani i mordowani. Środowiska Powstańców do końca były inwigilowane przez bezpiekę – powiedział Jacek Marian Pawłowicz, wicedyrektor ds. Kolekcji Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam i Radia Maryja.

[NASZ DZIENNIK] W interesie przestępców

W piśmie przekazanym Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich, domaga się zmiany prawa, tak aby nie można było zawrócić z polskiej granicy osoby, która próbuje nielegalnie dostać się do Polski. Urzędnik swoje żądania argumentuje „międzynarodowym standardem ochrony praw człowieka”. Przekonuje także, że Straż Graniczna, która stosuje pushbacki, aby chronić bezpieczeństwo Polaków, działa niezgodnie z Konstytucją – czytamy na łamach „Naszego Dziennika”.

Ambasador A. Kwiatkowski o wizycie Pierwszej Damy na Światowych Dniach Młodzieży: Byliśmy pod wielkim wrażeniem młodych ludzi, którzy z jednej strony chcieli być razem, ale z drugiej strony chcieli wielbić Pana Boga poprzez śpiew, modlitwę

Biało-czerwone flagi były widoczne prawie w całej Lizbonie. Można było je dostrzec także w sektorach, w których gromadzili się wierni (…). Osoby, które przygotowały polską strefę, wykonały kawał dobrej roboty. Wiele osób z innych narodowości przychodziło do naszej strefy, żeby móc zobaczyć przygotowane wystawy, aby uczestniczyć w koncertach, nabożeństwach czy Mszach świętych (…). Byliśmy pod wielkim wrażeniem młodych ludzi, którzy z jednej strony chcieli być razem, ale z drugiej strony chcieli wielbić Pana Boga poprzez śpiew, modlitwę, a nawet wspólną zabawę. Obrazki, które można było obserwować, pokazywały (…), że jesteśmy razem, iż hierarchowie i duchowni są razem z młodzieżą, że wszyscy wspólnie świętujemy – mówił polski ambasador w Watykanie, Adam Kwiatkowski, w rozmowie z o. Markiem Raczkiewiczem CSsR.

50 lat Domowego Kościoła. „Bycie w wspólnocie to jak oddychanie świeżym powietrzem, to przede wszystkim wsparcie, ciągły rozwój, to nauka miłości” – świadectwo Iwony i Przemysława Wojciechowskich

Wielkimi krokami zbliżają się główne uroczystości na Jasnej Górze związane z obchodami 50-lecia istnienia wspólnoty Domowego Kościoła, czyli Gałęzi Rodzinnej Ruchu Światło-Życie. Jubileusz to okazja do podsumowań, ale również dawania świadectwa. Do grona małżeństw, które zechciały się nim podzielić, dołączyła Iwona i Przemysław Wojciechowscy z diecezji bydgoskiej. Jak podkreślają, „bycie w wspólnocie to jak oddychanie świeżym powietrzem, to przede wszystkim wsparcie, ciągły rozwój, to nauka miłości”.

Wicemin. J. Ozdoba: W Polsce zalega 35 tys. ton odpadów z Niemiec. Strona niemiecka, zgodnie z przepisami europejskimi, jest zobowiązana, by zabrać z powrotem odpady, które zostały przywiezione

Strona niemiecka, zgodnie z przepisami europejskimi, jest zobowiązana do tego, żeby zabrać z powrotem odpady, które zostały przywiezione do Polski. Pisaliśmy do ministerstw i rządów niemieckich, jednak strona niemiecka nie reaguje. Postanowiliśmy wystąpić o nakazanie tego z prawa europejskiego, czyli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej będzie mógł zdecydować – powiedział Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

[Jestem w Kościele] W blasku prawdy, czyli o nieprzemijającej aktualności encykliki „Veritatis splendor”

Mija dziś dokładnie 30 lat od ogłoszenia jednej z najważniejszych encyklik św. Jana Pawła II, „Veritatis splendor”, o niektórych podstawowych problemach nauczania moralnego Kościoła. To dokument, który przez ten czas nie tylko w ogóle nie stracił na aktualności, ale potrzebuje dziś nowego odkrycia i przyjęcia. Wbrew oponentom, którzy nawet z najwyższych urzędów Kościoła usiłują podważyć jej wartość.

Mec. Z. Bogucki: Musimy bardzo uważnie patrzeć na to, co się dzieje i podejmować działania, które zapewnią Polakom i Polsce bezpieczeństwo

Musimy bardzo uważnie patrzeć na to, co się dzieje i podejmować (…). takie działania, które zapewnią Polakom i Polsce bezpieczeństwo. Dzisiaj nie ma bezpośredniego zagrożenia związanego, chociażby z inwazją, jaka ma miejsce na Ukrainie, bo na szczęście Rosja sobie w jakiejś mierze połamała zęby, atakując Ukraińców, ale nie powinniśmy spoczywać na laurach i mówić, że nic się nie dzieje. Zagrożenie jest realne (…). Musimy mieć na uwadze kwestie bezpieczeństwa, bo dzisiaj to jest rzecz absolutnie podstawowa. Jest takie powiedzenie, iż bezpieczeństwo nie jest wszystkim, ale trzeba też pamiętać, że wszystko bez bezpieczeństwa będzie niczym – mówił mec. Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.