
Obraz autorstwa frimufilms na Freepik
Szwecja: sąd skazał międzynarodową szajkę złodziei quadów, które wywieźli do Polski
Sąd w Falun, na północny zachód od Sztokholmu, skazał w środę 10 mężczyzn, w tym Polaka i dwóch Finów, za kradzież oraz paserstwo 70 quadów i motocrossów o łącznej wartości 450 tys. euro. Pojazdy zostały odnalezione w Polsce.
Najsurowszy wyrok, dwóch lat i sześciu miesięcy pozbawienia wolności otrzymał 36-letni obywatel Szwecji. Natomiast karę roku i czterech miesięcy więzienia zasądzono 19-letniemu Polakowi, o którego wydalenie wnioskowała prokuratura. Sędzia uznał jednak, że mężczyzna ma wystarczające związki ze Szwecją i może pozostać w tym kraju.
Skazani będą musieli również zapłacić powodom łącznie 2,7 mln koron (244 tys. euro) odszkodowania.
Szajka działała w ubiegłym roku w południowej Szwecji na terenie m.in. regionów Dalarna, Uppsala oraz Sztokholm.
W wykryciu sprawców kluczowym okazał się nadajnik GPS ukryty w jednym z quadów, a poszlakami były pozycje telefonów komórkowych. Mężczyźni za pośrednictwem komunikatorów internetowych dyskutowali, kto powinien ponieść koszty wynajęcia przyczepy do przewożenia łupu oraz jakie kwoty można uzyskać ze sprzedaży poszczególnych modeli. W śledztwie pomagała polska policja, która zarekwirowała mienie.
PAP


