„Z Ojczyzny Jezusa „


Pobierz Pobierz

Pokój i Dobro!

Pan Jezus, po chrzcie otrzymanym od Jana nad Jordanem, powrócił do Galilei, by głosić ewangelię Bożą i wzywać do nawrócenia. Według ewangelisty Jana pierwszym znakiem, jaki Jezus uczynił było przemienienie wody w wino na godach weselnych w Kanie Galilejskiej. W sanktuarium Kefer Kana każdego roku w niedzielę po Chrzcie Pańskim obchodzi się liturgiczną uroczystość Pierwszego Cudu Jezusa.

Miasteczko Kana znajduje się 10 km od Nazaretu na trasie do Tyberiady. Mieszka w nim 21 tys. izraelskich Palestyńczyków. Aktualnie około 18 tys. mieszkańców to muzułmanie a pozostałe 3 tys. to chrześcijanie. Wspólnota prawosławna liczy 1200 wyznawców, greko-katolików jest około 1000, a katolików 800. Duszpasterzami katolickiej parafii są franciszkanie. W połowie XVII wieku Kustodia Ziemi Świętej zakupiła nieduży teren, a w roku 1879 weszła w posiadanie antycznych ruin, uważanych za pozostałości sanktuarium domu weselnego młodej pary z ewangelicznej Kany. Na tych ruinach została wybudowana niewielka kaplica, którą następnie rozbudowano w pierwszych latach XX wieku. Pierwsze wykopaliska archeologiczne przeprowadzone z ramienia Kustodii Ziemi Świętej przez o. Loffredę, pozwoliły na odkrycie fundamentów budynków z czasów Pana Jezusa. Odsłonięto także ruiny synagogi żydowskiej z V wieku, z której zachowały się mozaikowe posadzki oraz inskrypcja w języku aramejskim. Kolejne wykopaliska przeprowadzone w 1997 roku przez o. Alliatę z Franciszkańskiego Studium Biblijnego potwierdziły świadectwa pielgrzymów sięgające czasów bizantyńskich. Odkryto między innymi ślady antycznej budowli utożsamianej z salą biesiadną, wspominaną przez pielgrzymów, którzy wierzyli, że mogły to być pozostałości po antycznym kościele, wzniesionym przez cesarzową Helenę.

Wśród wielu zasłużonych dla mieszkańców Kefer Kana, na szczególną pamięć zasługują dwaj bracia franciszkanie. Pierwszy to pochodzący z Austrii o. Idzi Geissler, budowniczy kościoła i założyciel parafii. Drugim jest Włoch o. Giuseppe Leombruni (29.07.1917 – 02.03.1998). 22 lipca 1948 roku, o. Giuseppe, który pełnił wówczas obowiązki proboszcza lokalnej wspólnoty, wyszedł na spotkanie nadchodzących oddziałów Hagana, czyli żydowskiej paramilitarnej organizacji obronnej. Tym odważnym czynem zapewnił o lojalności mieszkańców, a tym samym obronił ludność od wysiedlenia, a miasteczko od zniszczenia. W ubiegłym roku przy wejściu do franciszkańskiego klasztoru przy sanktuarium została ufundowana tablica upamiętniająca odważny gest zmarłego w 1998 roku o. Leombruni”ego.

W tym roku liturgiczna celebracja w sanktuarium Pierwszego Cudu Pana Jezusa miała szczególny wymiar. Po uroczystej Mszy świętej, której przewodniczył o. Pierbattista Pizzaballa poświęcono kamień węgielny pod budowę nowej szkoły i centrum duszpasterskiego dla chrześcijan Kany Galilejskiej. Teren przeznaczony pod budowę należy do franciszkanów i znajduje się w sąsiedztwie kaplicy św. Bartłomieja. W ambitnym projekcie Kustodii Ziemi Świętej w najbliższych latach ma powstać trzypiętrowy budynek szkoły średniej oraz wielofunkcyjne centrum parafialne dla lokalnych chrześcijan. Aktualnie siostry franciszkanki ze zgromadzenia Niepokalanego Serca Maryi prowadzą w Kanie przedszkole i szkołę podstawową, do której uczęszcza 280 dzieci chrześcijańskich i muzułmańskich. Projekt franciszkańskiej szkoły średniej dla 250 uczniów jest kolejnym wyrazem troski o młode pokolenie. Umożliwienie młodzieży kształcenia się i zdobycia świadectwa maturalnego jest wyrazem autentycznego zaangażowania w utrzymanie chrześcijańskiej wspólnoty w Ziemi Świętej.

Sanktuarium pierwszego znaku dokonanego podczas godów weselnych, na które została zaproszona Matka Boża oraz Pan Jezus z apostołami jest szczególnie drogie wszystkim chrześcijańskim małżonkom. Podczas odpustowej Mszy świętej ponad 50 par z Kany Galilejskiej, Nazaretu i innych parafii Galilei odnowiło małżeńską przysięgę. Tradycja odnowy przysięgi małżeńskiej z błogosławieństwem dla małżonków i ich rodzin jest jednym z ważnych punktów programu pielgrzymkowego. Przybywając do sanktuarium w Kanie Galilejskiej chrześcijanie wspominają obecność Jezus podczas uroczystości zaślubin, która była nie tylko okazją do cudu przemiany wody w wino, lecz głównie znakiem błogosławieństwa przemieniającego ludzką miłość w chrześcijański fundament rodziny. Wielu pielgrzymów, nawiedzając Kanę z wiarą odnawia przysięgę małżeńską oraz modli się za swoje rodziny, by Jezus był zawsze w nich i obdarował je pełnią swego błogosławieństwa. Turyści i pielgrzymi kupują na pamiątkę wino z Kany Galilejskiej. Małżonkowie otrzymują zaś specjalny certyfikat, który ma im przypominać, iż w sanktuarium Pierwszego Cudu Jezusa uroczyście odnowili przysięgę małżeńską oraz ponowili ślubowanie wzajemnej miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej.

Maryja, Matka Jezusa, która w Kanie Galilejskiej przy pierwszym cudzie zasłużyła na zaszczytny tytuł Pośredniczki łask niech wyprasza powołanym do małżeństwa dar pięknej miłości oraz wytrwałości w budowaniu rodziny Bogiem silnej. Wszystkim wiernym zaś niech przypomina z matczyna dobrocią: „Zróbcie wszystko, cokolwiek [mój Syn] wam powie” (J 2,5.

 

o. Jerzy Kraj OFM

drukuj