Lasy państwowe, fakty i słowa czy też kłamstwa intencjonalne


Pobierz Pobierz

Zgodnie z informacjami PAP z dnia 16.06. 2010 roku – Kandydat PO na prezydenta Bronisław Komorowski zapewnił na Krajowym Zjeździe Leśników w Jabłonnie, że jako jeden z ostatnich „gajowych z dubeltówką” nie jest i nie będzie zwolennikiem prywatyzacji Lasów Państwowych. Według marszałka, jeśli chodzi o lasy, najważniejsze w następnych latach jest przyspieszenie zalesiania. Jak zaznaczył,” słyszał już nawet modlitwy o to, by lasy pozostały własnością państwa polskiego.” „I tak sobie myślałem: czy warto modlić się o coś, co jest oczywistością. Ale zawsze to nie zaszkodzi, bo oczywiście bywają i modlitwy intencjonalne, bywają i kłamstwa intencjonalne” – powiedział kandydat PO na prezydenta. Deklaracja Pana Marszałka może napawać radością ale w kontekście słów o „kłamstwie i oczywistości” słusznym wydaje się być zadanie kilku pytań.

1. Czy prawdą jest, że ówczesny Premier Jerzy Buzek, obecny szef Parlamentu Europejskiego, członek PO a więc i zwierzchnik w rządzie i kolega partyjny Pana Marszałka, latem 1999 roku jako Premier podjął próbę powołania z lasów państwowych jednoosobowej spółki skarbu państwa. Doszło do głosowania, zapadła decyzja i tylko dzięki wotum separatum Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa doprowadzono do reasumpcji głosowania na następnym posiedzeniu Rady Ministrów. Dzięki rejtanowskiej obronie, w tym i ówczesnego Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, powtórzone głosowanie zakończyło się odrzuceniem (7 głosów przeciw, 6 głosów za) pomysłu stworzenia przedsionka prywatyzacji jakim jest jednoosobowa spółka skarbu państwa.

2. Jak można wytłumaczyć deklarowaną chęć Pana Marszałka do zwiększania lesistości kraju i zachowania państwowego charakteru lasów w świetle tego, że 18. maja 2009 r sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, ta sama osoba która zajmowała podobne stanowisko w rządzie Premiera Buzka, skierowała do Komitetu Stałego Rady Ministrów uzgodniony projekt ustawy o świadczeniach przysługujących niektórym osobom z tytułu nacjonalizacji. Projekt ustawy zakłada w chwili obecnej, że Lasy Państwowe przekażą do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa taką ilość lasów aby z ich sprzedaży trafiło do Funduszu Świadczeń Reprywatyzacyjnych 500 mln zł. Dlaczego powyższe rozwiązania pojawiły się w projekcie ustawy, pomimo, że jedyna dotąd w Polsce, społeczna ustawa o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju przewiduje, że w odniesieniu do roszczeń reprywatyzacyjnych, dotyczących zasobów naturalnych, w tym lasów – świadczenia reprywatyzacyjne powinny być wypłacane z budżetu państwa.

3. Dlaczego Pan Marszalek wprowadził pod obrady Sejmu a następnie głosował za przyjęciem ustaw o zmianie ustawy o ochronie przyrody ( 2008 r.), ustawy o udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ( 2008 r.) i zmianie ustawy o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych (2008 r.), rujnujących organizację Polskich Lasów Państwowych w zakresie zarządzania zasobami przyrodniczymi i otwierających drogę do prywatyzacji tych lasów.

Oczywistością są fakty i z nimi dyskutować nie można. Pozostają odpowiedzi na zadane pytania, które winny wyjaśnić wątpliwości tych, którzy w świetle faktów mogą przypuszczać, że możemy mieć do czynienia jedynie z kłamstwem intencjonalnym dla pozyskania głosów i wprowadzenia dezorientacji. Pragnę przypomnieć, że zawsze ale to naprawdę zawsze PiS był za utrzymaniem państwowego charakteru lasów widząc w tym nie tylko szansę zrównoważonego rozwoju terenów wiejskich ale i możliwość zapewnienia bezpieczeństwa ekologicznego państwa. Piszę te słowa licząc na odpowiedź gdyż chciałbym aby Pan Marszałek nie musiał korzystać z wypowiedzianych przez siebie słów jakże wybitnie świadczących o niezawisłości sądów
"Gdyby ktokolwiek słyszał o tym, że mnie się pomawia o chęć prywatyzowania lasów, proszę o telefon. Sędzia jeszcze jest rozgrzany, załatwimy sprawę
szybko
"

Niniejsza informacja jest rozesłana w dniu dzisiejszym do wszystkich ogólnopolskich dzienników

Prof. dr hab. Jan Szyszko


———————————

Prof. dr hab. Jan Szyszko. Poseł na Sejm RP PiS. Kierownik Samodzielnej
Pracowni Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych SGGW. Prezes Stowarzyszenia na
Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski. 
Minister Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w Rządzie AWS-UW.
Minister Środowiska w rządzie PiS.

Komunikat nr 304 Samodzielnej Pracowni Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych
SGGW i Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski.

drukuj