Zmarł ks. kard. Józef Glemp

Ks. kard. Józef Glemp, Prymas Polski spoczął w krypcie arcybiskupów warszawskich w archikatedrze Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Prymas senior zmarł w środę wieczorem. Miał 83 lata.

Główne uroczystości pogrzebowe ks. Prymasa odbyły się poniedziałek 28 stycznia. Mszy św. sprawowanej w archikatedrze Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Homilię wygłosił ks. abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski.

Koncelebrowało ją ponad 110 kardynałów i biskupów z Polski i z zagranicy oraz przedstawiciele duchowieństwa. Ojciec św. Benedykt XVI skierował okolicznościowy telegram. Dokument odczytał ks. abp Celestino Migliore – nuncjusz apostolski w Polsce. Na uroczystość przybyły tysiące wiernych. Transmisje przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam. [więcej]

Uroczystości żałobne trwały trzy dni. Już w sobotę  26 stycznia od godziny 11:00 trumna z ciałem ks. kard. została wystawiona w kościele sióstr wizytek na Krakowskim Przedmieściu. Tam sprawowana była Msza św. Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. bp Tadeusz Pikus – biskup pomocniczy warszawski.

W homilii ks. bp. akcentował, że ks. Prymas Józef Glemp wpisuje się w nurt dobrych pasterzy, zawsze starał się walczyć o człowieka i świat. W intencji ks. kard. modlono się także na Jasnej Górze. Mszy św. przewodniczył ks. abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski powiedział, że ks. kard. Józef Glemp przyczynił się budowania jedności. [więcej]

W niedzielę rano trumna z ciałem została przeniesiona do kościoła św. Krzyża. O godz. 9:00 sprawowana była Msza św. radiowa. Następnie rozpoczęło się czuwanie modlitewne. O godz. 16:00 będzie sprawowana Msza św. żałobna, której przewodniczył będzie nuncjusz apostolski w Polsce – ks. abp Celestino Migliore, a homilię wygłosi ks. abp Józef Michalik – przewodniczący KEP. [więcej]

W poniedziałek po Mszy św. pogrzebowej sprawowanej w archikatedrze Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie  w kondukcie żałobnym ciało ks. kadr. Józefa Glempa zostało przeniesione do krypty arcybiskupów warszawskich.

*  *  *

Ks. kard. Józef Glemp zmarł 23. 01.2013 roku na nowotwór płuc. Ostatnie lata życia Prymas senior spędził w swojej rezydencji w warszawskim Wilanowie. Przez 23 lata (do 2004 r.) był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Nominację na Prymasa Polski ks. kard Józef Glemp otrzymał 7 lipca 1981 r., w 1,5 miesiąca po śmierci Prymasa Tysiąclecia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Podczas uroczystego ingresu do Bazyliki Prymasowskiej w Gnieźnie powiedział: „przychodzę w duchu wielkiego kardynała Wyszyńskiego. Trudno mi nazwać się jego następcą, bo był mi bliski, był dla mnie ojcem, uczyłem się od niego wielu rzeczy”. Ks. kard. urząd Prymasa Polski pełnił do 2009 roku.

Ks. kard. Józef Glemp brał udział w organizowaniu pielgrzymek do naszego kraju Papieży: Jana Pawła II i Benedykta XVI. Rozpoczął i prowadził dialog z Kościołem prawosławnym w Rosji, którego efektem był wspólny dokument wzywający do pojednania Polaków i  Rosjan.

Prymas senior zainicjował proces beatyfikacyjny ks. Jerzego Popiełuszki na szczeblu archidiecezji warszawskiej. Zainicjował też budowę Świątyni Opatrzności Bożej, w której znajduje się Panteon Wielkich Polaków.

Ks. kard. Józef Glemp wypełniał swoją misję ewangelizacyjną aż do samego końca – akcentuje ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, ordynariusz diecezji drohiczyńskiej.

– W sposób szczególny świadczyły o nim lata emerytury. W Kościele to było coś nowego. Dawniej nie było takiego Prymasa, który by nie pełnił swojej funkcji do końca życia. Ale wiemy, że ks. kard. postępował według starej reguły i pomimo, że nie obowiązywały go obowiązki jurysdykcyjne nadal wypełniał misję ewangelizacyjną. Sprawował Eucharystie, głosił kazania, odwiedzał. Był bardzo uprzejmy, do niego się jechało, pomagał jak tylko mógł. Był prostym, zwyczajnym człowiekiem, który zasłużył sobie na ogromną serdeczność. Był bardzo bliski każdemu katolikowi w katolickiej Polsce – powiedział ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz, ordynariusz drohiczyński.

Ks. Prymas zrobił wiele dla Kościoła w Polsce, ale także dla Radia Maryja – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja.

– Ksiądz Prymas powiedział kiedyś takie zdanie: „mamy coraz mniej wolności słowa w Polsce, nie możemy pozyskać prawdziwych informacji. Dziękuję Radiu Maryja i TV Trwam, bo w tych mediach można je znaleźć. Różnie bywało w Episkopacie ale trzeba to powiedzieć”.  Nie mówiliśmy o tym, dzisiaj to mówię. Jestem wdzięczny ks. Prymasowi za wiele spraw.  Przyszło mu kierować Kościołem w Polsce w niełatwych czasach. Pan Bóg zabiera nam perły: ks. abp. Ignacego Tokarczuka, ks. prof. Bajdę, o. Jana Mikruta – to był święty człowiek. To byli święci ludzie. Dzisiaj odbył się pogrzeb mamy panów Kaczyńskich, śp. prezydenta i byłego premiera – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja.  

abp_jozef_michalik_kep_02Ks. Prymas Józef Glemp to był człowiek wielkiej pracy, wielkiego oddania Kościołowi, wielkiej cierpliwości. Umiał nawiązywać przyjaźnie z ludźmi innych wyznań i poglądów – wspomina zmarłego kardynała ks. abp Józef Michalik, metropolita przemyski

Wypowiedź ks. abp. Józefa Michalika, metropolity przemyskiego, przewodniczącego KEP


Pobierz Pobierz


Dydycz BIGKs. abp Jan Martyniak, zwierzchnik Kościoła grekokatolickiego w Polsce przypomniał, że ks. Prymas Józef Glemp był też ordynariuszem grekokatolików.  

– Opiekował się obrządkiem, który był oczywiście zabroniony w czasach komunizmu. Wszedł w ten najbardziej smutny okres stanu wojennego. Wtedy ustanowił mnie swoim wikariuszem generalnym. Cały czas opiekował się tym obrządkiem, mianował duszpasterzy. Zawsze mieliśmy do niego swobodny dostęp, zawsze bronił nas przed władzami. To jest bardzo ważna rzecz; z resztą sam dał się poznać jako bardzo pokorny, skromny człowiek, ale w sprawach bożych – nieustępliwy. To duszpasterz bardzo głębokiej wiary. Tak go zapamiętałem – wspomina ks. abp Jan Martyniak

Wypowiedź grekokatolickiego ks. abp. Jana Martyniaka:


Pobierz Pobierz


Dydycz BIGKs. kard. Józef Glemp musiał stawić czoła wielu problemom. To był czas dynamicznych przemian – działalność solidarności, wprowadzenie stanu wojennego, odejście prymasa tysiąclecia, zamach na Ojca świętego Jana Pawła II, prześladowania kapłanów  – przypomina pasterz drohiczyński, ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz.

Wypowiedź ks. bp. Antoniego Pacyfika Dydycza, ordynariusza drohiczyńskiego


Pobierz Pobierz


ks_chrostowskiKs. prymas senior kard. Józef Glemp pozostawił po sobie wiele inicjatyw i zaangażowań, które z różnych punktów widzenia będą przedmiotem refleksji, debat i dyskusji – stwierdził ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Wypowiedź ks. prof. Waldemara Chrostowskiego z UKSW


Pobierz Pobierz
 


ks_bartoldKs. kard. Józef Glemp to był człowiek, który słuchał tego co mówili ludzie. Dla mnie Jan Paweł II, Prymas Wyszyński i kard. Glemp to były wzory życia kapłańskiego – powiedział ks. prał Bogdan Bartołd.

Wypowiedź ks. prał. Bogdana Bartołda


Pobierz Pobierz
 


 

* Komunikat Prezydium KEP na temat śmierci ks. kard. Józefa Glempa
* Komunikat ks. bp. Antoniego Pacyfika Dydycza ws. śmierci ks. kard. Józefa Glempa
* Wspomnienie ks. prof. Antoniego Dębińskiego, Rektora KUL o ks. kard. Józefie Glempie
* Archidiecezja katowicka modli się w intencji zmarłego Prymasa Józefa Glempa

 

PAP/RIRM


galeria_kard_glempa

 

* * *

Wizyta kard. Józefa Glempa w Radiu Maryja

* * *

Wizyta kard. Józefa Glempa w Sankt Petersburgu

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

homilie_kard_glempa

* * *

Życiorys ks. kard. Józefa Glempa

Urodził się 18 grudnia 1929 r. w Inowrocławiu. Lata dziecięce i młodość spędził w miejscowości Rycerzewo k. Inowrocławia. Podczas okupacji pracował przymusowo w niemieckim gospodarstwie rolnym. Ukończył Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. W 1950 r. wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

Święcenia kapłańskie otrzymał 25 maja 1956 r. w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie, z rąk biskupa Franciszka Jedwabskiego. Pracował jako kapelan sióstr dominikanek w Mielżynie, przy zakładzie dla dzieci nieuleczalnie chorych, równocześnie poświęcając się pracy wychowawczej i nauczaniu religii w szkole w Ruchocinku i w domu dla nieletnich przestępców w Witkowie, a następnie jako kapelan sióstr Sacré Coeur w Polskiej Wsi, jako wikariusz i prefekt w liceum pedagogicznym w Wągrowcu, a później jako wikariusz w Miasteczku Krajeńskim.

W l. 1958-1964 odbył studia specjalistyczne z zakresu prawa kanonicznego i świeckiego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, uzyskując doktorat obojga praw. Ukończył także kurs specjalistyczny w Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, m.in. stylistyki łacińskiej, oraz Studium Administracji Kościelnej przy Kongregacji Soboru i Studium Rotalne, uzyskując tytuł adwokata Roty Rzymskiej.

Po powrocie do Polski pełnił funkcję sekretarza w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie i notariusza w Kurii Metropolitalnej Gnieźnieńskiej i w Trybunale Metropolitalnym. W l. 1967-1979 pracował w Sekretariacie Prymasa Polski w Warszawie, jako referent i jednocześnie kapelan i sekretarz kardynała Stefana Wyszyńskiego. W tym okresie służył pomocą duszpasterską w kościele św. Marcina i w ośrodku duszpasterstwa akademickiego przy kościele św. Anny, był także duszpasterzem warszawskich prawników. W l. 1972-1979 prowadził zajęcia z prawa rzymskiego, a później ćwiczenia z prawa małżeńskiego na Wydziale Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

4 marca 1979 r. został mianowany biskupem ordynariuszem diecezji warmińskiej. Święcenia biskupie przyjął w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie, 21 kwietnia 1979 r., z rąk kardynała Prymasa Stefana Wyszyńskiego, arcybiskupa metropolity krakowskiego Franciszka Macharskiego i biskupa Jana Obłąka, sufragana warmińskiego. W Episkopacie Polski pełnił funkcję przewodniczącego Komisji „Iustitia et Pax”.

7 lipca 1981 r. mianowany arcybiskupem metropolitą warszawskim i gnieźnieńskim, Prymasem Polski. Jako Prymas Polski został także opiekunem duszpasterstwa Polonii zagranicznej i ordynariuszem na terenie Polski dla Kościołów obrządku grekokatolickiego i ormiańskiego. 2 lutego 1983 r. otrzymał godność kardynalską.

Po reorganizacji struktur Kościoła w Polsce, w marcu 1992 r., pozostał arcybiskupem metropolitą warszawskim, zachowując godność Prymasa Polski, jako kustosz relikwii św. Wojciecha, a także ordynariuszem wiernych obrządku wschodniego żyjących w Polsce i nie mających własnego ordynariusza. W l. 1981-2004 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Stałej i Konferencji Episkopatu Polski. Był także przewodniczącym II Synodu Plenarnego w Polsce. Jest członkiem watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, Papieskiej Rady ds. Kultury i Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.

Posiada godność Baliwa Wielkiego Krzyża Honoru i Dewocji Zakonu Maltańskiego oraz Wielkiego Przeora Zwierzchnictwa Polskiego Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Jest doktorem honoris causa 10 wyższych uczelni w kraju i zagranicą, m.in. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, University of Santo Tomas w Manili, Università degli Studi di Bari, Loyola University of Chicago, oraz honorowym obywatelem wielu miast, m.in. Warszawy, Inowrocławia, Mogilna, Żnina, Miechowa, Łowicza, Castel Sant`Elia i Codroipo. W 2000 r. otrzymał Pokojową Nagrodę im. Giorgia La Piry, w uznaniu dla postawy w czasie stanu wojennego w Polsce, a w 2003 r. Statuetkę „Złotego Hipolita” i Godność „Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej”, przyznane przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego.

Jako duchowy opiekun polskiej emigracji odwiedzał wielokrotnie środowiska polonijne na wszystkich kontynentach. W swoim dorobku posiada ponad 100 artykułów z dziedziny teologii, historii teologii, prawa kanonicznego i ponad 50 książek, w większości dokumentujących jego posługę pasterską i działalność kaznodziejską.

6 grudnia 2006 r. Ojciec św. Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z urzędu arcybiskupa metropolity warszawskiego, złożoną w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego.
7 stycznia 2007 r., po rezygnacji abpa Stanisława Wielgusa z urzędu arcybiskupa metropolity warszawskiego, Ojciec św. Benedykt XVI powierzył mu pełnienie funkcji administratora apostolskiego archidiecezji warszawskiej, aż do 1.04.2007 r, tzn. do ingresu następcy – abp. Kazimierza Nycz. Jako emeryt zameiszkał w Domu Prymasa w Wilanowie przy ul. Kolegiackiej 1

9 czerwca 2007 zrezygnował z funkcji ordynariusza wiernych obrządków: ormiańskiego i bizantyjsko-słowiańskiego w Polsce, przekazując funkcję abp. Kazimierzowi Nyczowi i bp. Zbigniewowi Kiernikowskiemu.

18 grudnia 2009 ukończył 80 lat. Tego samego dnia zgodnie z decyzją papieża Benedykta XVI zakończył 28-letnią posługę jako urzędujący prymas Polski.

 Archidiecezja warszawska

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl